Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Какви имоти купуват българите
Има много голяма разлика между цените на старото и новото строителство при селските къщи, казват брокери на имоти. Например почти годна за обитаване къща в дадено село може да бъде купена за 30-40 хил. евро, а цената на нова къща в същото населено място е 200 хил. евро. Това е разлика в цените от над пет пъти.
Затова преобладават сделките със стари къщи, на които новите собственици правят основен ремонт, за да придобият съвременен вид и да предлагат повече удобства. Но има интерес и към новите къщи. Такива имоти купуват хора с по-големи финансови възможности, които не искат да се занимават с майстори. При покупка на наскоро ремонтирана или нова къща човек лесно може да види в какво състояние е и бързо да се нанесе в нея.
При покупката на стара къща често е трудно да бъде преценено какъв ремонт е необходим - колко време ще отнеме, какви ще бъдат необходимите разходи и какъв ще бъде крайният резултат. Ако човек иска по-добре да се ориентира какви ще бъдат допълнителните разходи за ремонт, е добре още при покупката на стара къща да се посъветва с експерт. Това може да бъде майстор, който се наема да извърши основните ремонти дейности, или фирма, която предлага цялостни решения.
Селски имоти купуват както хора, които искат да имат място, на което да ходят през почивните дни, така и семейства, които решават да избягат от шума и стреса в големия град. Тази тенденция се засили по време на пандемията, а интересът съм селските къщи не отслабва и до днес. Това доведе до значително покачване на цените на селските имоти.
Много хора купуват стара къща, за да използват разрешителното за строеж. По-бързо се вземат разрешения за реконструкции, надстрояване и пристрояване, пише "Труд". Ако основите, стените и покривът на стара къща са в добро състояние, със сравнително малко средства може да бъде превърната в съвременен дом.
Най-голямо търсене има към къщи в села на разстояние от 20-50 километра от голям град. При покупката на такъв имот хората си осигуряват спокойствие и чист въздух, а наред с това остават близо до удобствата на големия град. При покупката на селска къща е добре да бъдат проучени токът, водата и интернетът в населеното място. Тоест дали има чести прекъсвания на тока, дали през някои периоди от годината има режим на водата и дали има достъп до бърз интернет. Най-често хората държат до къщата да има хубав път. А наличието на магазин наблизо е предимство.
От селата край Варна голям интерес има към имотите в Аврен, Долище и Звездица. Селски имоти близо до Варна купуват предимно българи, но понякога къщи купуват и чужденци, които търсят хубава природа със сравнително ниски разходи за издръжка на живота. Селски къщи купуват млади хора, които искат да са по-близо до природата, както и хора в по-напреднала възраст, които вече не работят активно и могат да си позволят да отделят повече време за зеленчуци и овошки на двора.
Лихвите по жилищните заеми в България остават по-ниски отколкото в страните от еврозоната. Сред причините за това е, че лихвите по кредитите зависят от лихвите, които банките плащат по депозитите, а те са изключително ниски.
Високата инфлация продължава да е стимул за пазара на имоти. Докато инфлацията е по-висока от лихвите по депозитите, хората ще търсят възможност да спасят парите си от обезценка и ще инвестират в жилищни имоти, коментират брокери. Недвижимите имоти са актив, който предлага много добра доходност при минимален риск. Именно затова са предпочитани за инвестиция от много българи.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб