Климатът може да ни накара да почиваме в Северна Европа

Ще станат ли България и Дания по-предпочитани от Италия и Испания?

 

В Испания и Италия това лято е най-горещото в историята, жегата понякога е непоносима. Гърция отново беше опустошена от пожари, засега най-зле е Родос. Така е от години, лято след лято. Може ли глобалното затопляне да промени навиците на милиони туристи и да ги накара да изберат Северна Европа за летните си ваканции?

Данните на Европейската туристическа комисия (ETC), която обединява туристически организации от 34 европейски държави, засега не потвърждават подобен обрат, но има намеци.

„Няма промяна в броя на резервациите поради горещата вълна в Южна Европа“, каза Норберт Фибиг, президент на германската туристическа асоциация DRV.

По данни на италианската туристическа служба Enit посещенията наистина се увеличават и експертите очакват рекорден брой нощувки в Италия това лято.

И в Испания няма признаци, че жегата възпира туристите. През първите шест месеца, по данни на статистическата агенция INE, страната е посетена от 37,5 милиона чуждестранни туристи, с 23,7 на сто повече от първото полугодие на миналата година.

„Ясно е обаче, че поради изменението на климата екстремните метеорологични явления като пожари, сушата и наводнения ще станат по-чести“, казва Фибиг.

Туристическите компании вече реагират - например лидерът в индустрията Tui наскоро разшири сезонната си оферта в Гърция, така че туристите вече могат да резервират ваканции там до средата на ноември.

По принцип жегата никога досега не е спирала туристите. Дестинации като Турция, Гърция, Тунис или Мароко са популярни през лятото от десетилетия, въпреки че там винаги е много горещо. Цената всъщност е по-важен фактор.

„Фактът, че почивките до тези дестинации често са по-евтини, отколкото другаде, допринася за тяхната популярност. Там цената е по-важна от топлината“, казва Торстен Кирстгес от университета Jade във Вилхелмсхафен.

Изследванията на ETC обаче предвещават развитие. В Европа Испания остава най-силният магнит през сезона юни-ноември, изпреварвайки Франция, Италия, Гърция и Хърватия.

В сравнение с миналата година обаче около 10 процента по-малко хора планират почивка на Средиземно море, като Чехия, България, Ирландия и Дания стават все по-популярни. ETC приписва промяната на по-големия дял туристи, търсещи по-малко тълпи и по-ниски температури.

„Виждаме, че обичайното туристическо търсене от север на юг не намалява“, казва директорът на ETC Едуардо Сантандер. По негова оценка ще остане така, докато затоплянето се поддържа с 1,5-2 градуса над средното от прединдустриалната епоха.

Друго ще е, ако средната температура се повиши с три-четири градуса и тогава повече европейци ще търсят дестинации в Централна и Северна Европа през годината, докато южните дестинации ще станат по-привлекателни през пролетта и есента.

Евентуален значителен спад в търсенето на средиземноморски ваканции ще бъде лоша новина за големите туристически агенции в Европа, тъй като Испания и други страни с милиони договорености са важен източник на приходи за тях.

Скандинавия или страните от Източна Европа в момента не са масови дестинации, докато много туристи организират сами посещенията си на Балтийско и Северно море, пътувайки с кола или влак.

Kirstges не изключва възможността Северна Европа да се възползва от бъдещи по-горещи лета.

Ще стане ли тогава Вилхелмсфаен нещо като нова Турция, ако хората започнат да почиват в немското Балтийско море или в Полша, Северна Франция, Ирландия, Великобритания или Скандинавия?

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст