1 USD
1.89518 BGN
Петрол
76.25 $/барел
Bitcoin
$98,024.5

Какво причинява на човешкото тяло дълъг престой в космоса?

Астронавт прекара над една година в космоса и ефектите са доста ясни

Оказва се, че ефектите от космоса върху организма не спират веднага щом астронавтите се върнат на Земята - нещо, което Франк Рубио установи миналата година.

Що се отнася до това какво се случва с човешкото тяло в космоса - има няколко симулации, които показват какво би се случило, ако по някакъв начин се окажем в космоса със скафандър.

Реалността на живота в космоса не звучи никак луксозно и ефектите от престоя там за продължителни периоди от време могат да бъдат доста негативни, установи астронавтът Катрин Коулман, след като прекара шест месеца в Международната космическа станция (МКС), пише Unilad.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Но учените винаги са имали желание да разберат какво оказва върху човешкото тяло внезапното завръщане на Земята от космоса.

Така че, когато астронавтът на НАСА Франк Рубио се завърна от 371 дни в космоса, той беше подложен на серия от оценки на неговото психическо и физическо здраве, оценка на имунната му система, както и за промени в гените му.

Около 7:00 сутринта на 27 септември 2023 г. той пристигна обратно на Земята и след толкова много време на МКС ежедневните задачи като изправяне и разходка бяха нови за него.

Липсата на гравитация в космоса означава, че мускулната маса намалява, тъй като просто не се използва. Загубата на костна маса също е налице.

Един от най-големите проблеми е с баланса, както каза д-р Дженифър Фогърти – главен научен директор в Института за транслационни изследвания за космическо здраве към Медицинския колеж Baylor пред ABC News: 

„Когато съберете тези две - ходенето и баланса, това може да създаде малко несигурна ситуация, която е много добре наблюдавано от членовете на екипажа, когато кацнат на Земята.“, казва Фогърти.

Безтегловността влияе много на тялото и може да причини структурни промени в очите и мозъка, известни като невроочен синдром. Да бъдеш в затворена и изолирана среда също може да причини умора, стрес и загуба на сън.

Космосът очевидно е трудно място, но Фогърти каза, че тези промени и ефекти не са непредвидени и са неща, за които НАСА се подготвя, преди да изпрати някого там.

Рубио каза, че е прекарал четири месеца във възстановяване. „Адаптираш се невероятно бързо, за да си в космоса, но за съжаление, процесът на реадаптация обратно на земята понякога може да бъде малко по-дълъг и по-труден.", добави той.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации