
Цветята на сватбата на Джеф Безос струват 45 години труд на служител в Amazon
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Защо се случва това?
Цените на най-търсените луксозни часовници отново се понижиха на вторичния пазар миналия месец, удължавайки двугодишен спад, тъй като инвеститорите се насочиха другаде.
Индексът за поддиал часовник на Bloomberg, който проследява 50-те най-търгувани часовници по стойност на транзакция, се понижи с по-малко от 1% през юни. Той е спаднал с 8% за една година и с 23% през последните две години, показват данните, предоставени от Subdial, базирана в Обединеното кралство платформа за търговия с часовници.
Водещите швейцарски марки, включително Rolex, Patek Philippe и Audemars Piguet, претърпяха обрат, след като скочиха до безпрецедентни нива на вторичния пазар в началото на 2022 г., когато заседналите у дома купувачи инвестираха спестяванията от пандемията в скъпи часовници.
Сега обаче се отбелязва деветото поредно тримесечие на спад на цените. Годишното представяне на общия пазарен индекс на WatchCharts е -9,4%, докато и трите известни марки претърпяха спад. Субиндексът WatchCharts Rolex падна със 7,1%, Patek Phillippe се понижи с 10,6%, а Audemars Piguet загуби 12,4%.
Въпреки че много от най-търгуваните модели продължават да сменят собственика си над цените на дребно, спекулантите, които натрупаха на пазара часовници за продан, бяха разклатени, тъй като акциите и другите инвестиции предлагаха по-добра възвръщаемост.
Дори по време на спад цените на някои марки се покачват. Индексът Subdial за цените на часовниците Cartier е нараснал с почти 2 процента за една година, тъй като часовниците, произведени от френската бижутерийна марка, собственост на Richemont, станаха по-популярни сред колекционерите.
През юни моделите на Rolex, които съставляват по-голямата част от индекса, бяха до голяма степен без промяна, докато дъщерната марка Tudor отбеляза спад.
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Компаниите са топ 100 в Централна и Източна Европа
Над 108 000 домакинства в Румъния са сменили доставчиците си на електроенергия през юни