„Беше зелено, а сега е черно“: Как горските пожари ще се отразят на туризма в Гърция?

Какви мерки предприемат гръцките власти за овладяване на ситуацията

В последните две седмици Гърция се бори с невиждано огнено бедствие – екстремно високите температури, както и силният вятър станаха причина за множество горски пожари в различни части на страната. Най-засегнати са островите Корфу и Родос – и то в разгара на туристическия сезон.

Снимка: Getty Image

На гръцките власти се наложи да проведат най-мащабната евакуация в историята на страната – 20 000 туристи бяха преместени на безопасни места в рамките на часове. 

Какво казват гръцките власти?

Министърът на туризма на Гърция – Олга Кефалояни, коментира ситуацията в подкаста на ABC RN Breakfast. По думите й на места пожарите са под контрол, но екстремните горещини и вятър правят ситуацията непредвидима. Тя коментира бедствието на остров Родос като посочи, че едва 10% от целия капацитет на острова са засегнати и подчерта, че за останалата част от летовниците почивката протича нормално.   Летището не е засегнато, полетите се изпълняват нормално. Кефалояни подчерта още, че ситуацията с пожарите е сигнал за климатичните промени и затова какво можем да направим, за да променим тази ситуация.

Снимка: Ройтерс

Кефалояни коментира още, че е било изключително трудно да евакуират 20 000 души в рамките на няколко часа, но с помощта на доброволци и местното население, всички са били в безопасност.

„Искаме хората да се чувстват в безопасност, когато пътуват до Гърция“, категорична бе министърът на туризма.  

Как бедствието ще се отрази на туризма в Гърция?

Мнозина се страхуват, че поминъкът им унищожен сега и може би за в бъдеще, ако туристите -  основен източник на доходи за острова, не се върнат, пише The New York Times.

Снимка: Pexels

„Беше зелено, а сега е черно“, казва Джордж Тирелис, който управлява няколко ваканционни вили в южната част на Родос, които сега са празни и заобиколени от овъглена земя. „Сега туристите се страхуват да дойдат.“

Гърция зависи от летните месеци на туризма, а икономика разчита до голяма степен на привлекателността на кристалните морета и живописни пейзажи. Пожарите, които се разпространиха в последните две седмици, повлияха на имиджа на страната като туристическа дестинация и причиниха огромни щети на сградите и околната среда. Но тъй като изменението на климата засилва задушаващите горещи вълни и сухотата, която разпалва горските пожари, това повдига и дългосрочни въпроси за икономиката на Гърция и хората, които живеят там.

Снимка: Reuters

На фона на нестихващите пожари, туристическият сектор се мобилизира. Гръцкият министър на туризма Олга Кефалогиани организира спешна среща и в разговор с радио BBC насърчи посетителите с резервации за Родос да пътуват, тъй като пожарите засегнаха само малка част от острова. Тя каза, че се предприемат действия за популяризиране на острова като „уникално красива и безопасна дестинация“.

Снимка: Pexels

Но притесненията на туристите надхвърлят Родос и представители на сектора алармират за това.

„Туризмът на цялата страна е засегнат“, каза Панайотис Токузис, вицепрезидент на Гръцката туристическа конфедерация, добавяйки, че въпросът не засяга само островите. Индустрията вече е страдала, каза Токузис, с по-малко туристи, след месеци на висока инфлация и финансови опасения по света.

„Всички чакаха юли и август, за да започнат“, каза той. „За съжаление това се случи сега.“

Въпреки че хотелите на Родос до голяма степен са претърпели само външни щети, според представители на местния туризъм, 30% от резервациите на острова са били анулирани за следващите две седмици, което означава милиони загуби

През последните няколко години горски пожари опустошиха много части на Гърция, от крайбрежния град Мати , където пожарите през 2018 г. убиха над 100 души, до северната част на остров Евия през 2021 г. Тази година пожарите се разпространиха в южната част на острова, както и в части от Корфу , друга популярна туристическа дестинация.

Снимка: Reuters

Цифри от TCI Research, организация за данни за пътувания, показват, че горските пожари в миналото са причинили само временни спадове в репутацията на Гърция. Но тъй като горещите вълни нарастват по размер, някои туристически оператори се страхуват от трайни щети.

Милтиадес Челмис, ръководител на Асоциацията на хотелиерите на Евия, каза, че в страна, която разчита в голяма степен на туризма, условията, влошени от изменението на климата, са огромна тревога.

„Ако тази ситуация продължи така, туристите ще се опитат да намерят по-хладни места, където да отидат“, каза Челмис. „Дори животните се отдалечават.“

Горещите вълни могат да „намалят привлекателността на Южна Европа като туристическа дестинация в дългосрочен план или най-малкото да намалят търсенето през лятото“, каза рейтинговата агенция Moody's прогнозирайки „отрицателни икономически последици предвид важността на сектора“.

Според доклад на Европейската комисия, публикуван тази година, в свят, достигнал затопляне от четири градуса по Целзий, туризмът ще намалее с 9 % на гръцките Йонийски острови. При същия сценарий то ще се увеличи с около 16% в Западен Уелс. 

29-годишният Янис Целиос, чието семейство също отдава под наем някои вили наблизо на туристи и чийто двор е изгорял при пожарите, каза, че е имал толкова много анулирани резервации, че вече е решил да затвори за годината

След пожара през 2018 г. в Мати почиващите обсъждаха във форум на TripAdvisor дали все още трябва да резервират хотел там или не. „Безопасно е, но много тъжно“, пишат потребители .

Климатичните промени и промяна в стратегията за туризма

Горските пожари в Гърция са „ясен сигнал, че туроператорите ще трябва да коригират стратегията си“, каза Ерик Дрезин, генерален секретар на европейските туристически агенции и туроператори пред Politico.

„Определено нищо не можем да направим днес или през следващата седмица, но вече има много притеснения. Ще работим върху това“, каза той и добави: „Ситуацията е много специфична. Няма горещи вълни навсякъде. Юли е, аз съм във Франция и вали“.

Все повече се признава, че някои аспекти на туризма ще трябва да се променят.

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис беше сравнително ясен по отношение на проблема, като се обърна към депутатите с думите: „Кризата с климата вече е тук... ние сме във война“.

Въпреки че последните лета бяха белязани от много високи температури и горски пожари, политиците едва сега започват да съзират проблема.

Снимка: Pexels

Работната група по туризъм на Европейския парламент, която беше създадена, за да се справи с проблемите в сектора, съсредоточи работата си върху краткосрочните наеми, цифровизацията и разпоредбите за пакетни пътувания, но направи малко за анализиране на въздействието на екстремното време.

На ниво ЕС стратегията на Комисията за туризма казва, че мерките за смекчаване на климата и адаптиране „винаги трябва да бъдат включени в стратегиите за интелигентен и устойчив туризъм на национално, регионално и местно ниво“ и насърчава туристическите дестинации да получат достъп до възможности за изследвания и финансиране за адаптиране към изменението на климата.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст