1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Експерт: Само най-големите компании са готови за ESG

В новия епизод на Бизнес Видео Подкаст гостува Боян Рашев, управляващ партньор на denkstatt България

През последните няколко години една от темите, които набират изключителна популярност сред глобалната инвестиционна общност е т.нар. ESG инвестиране като редица анализатори смятат, че това е трендът на бъдещето в инвестициите. 

Само най-големите компании са готови за ESG – тези, които имат западни майки, западни клиенти и експозиции към борси. Това каза в новия епизод на Бизнес видео подкаст Боян Рашев, експерт по управление на околната среда и водите и управляващ партньор на denkstatt България.

 

„Преди 15 години ESG правеха само компании, които искаха да бъдат най-добрите в това, което правят – най-големите, най-силните, които имаха някакъв казус за разрешаване, имат голямо екологично въздействие, в което трябва да инвестират, но компаниите го правеха доброволно, защото знаеха, че имат полза“, заяви експертът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите му, ESG регулациите в Европейския съюз (ЕС) нарастват значително всяка година, а с тях и изискванията към бизнеса, който иска да бъде устойчив и забележим за инвеститорите в Общността.

„Стандартите, които се ползват, са много, а това създава редица затруднения за компаниите. Големият натиск минава през отчитането“, обясни Рашев.

Регулациите стават все по-строги и усилията за разработване на глобални ESG стандарти се засилват, мениджърите – особено тези, които желаят да се конкурират на световно ниво – ще бъдат подтикнати да приведат в съответствие с ESG своите продукти и операции.

Новите стандарти за екологично управление стават водещ фактор за бизнеса. Отчитането на предприятията в областта на нефинансовата им дейност, включително социалната отговорност и влиянието върху околната среда ще бъде стандартизирано, като първите резултати от 2023 г. би трябвало да се публикуват до 2024 г. от компаниите в ЕС.

„Много голяма административна тежест е да се опитваш да управляваш всичките аспекти по адекватен начин, така че да можеш да се отчетеш“, категоричен е експертът.

Критериите за всяка една компания за ESG се изготвят на базата на това какви теми могат да окажат влияние на съответния бизнес – или да му помогнат да постигнат стратегическите си цели в дългосрочен план, или са с потенциал да го спрат. Това трябва да се прави с всяко едно предприятие, но регулациите имат за цел да уеднаквят критериите за компаниите.

Още по темата – в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук