
6 луксозни часовника, които не са Rolex
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Нямаме Енергийна стратегия и това е голям проблем, смята експертът
Славчо Нейков е енергиен експерт, председател на Института за енергиен мениджмънт. Той е бил главен секретар на Министерство на енергетиката, Член на КЕВР, експерт в Секретариата на Енергийната Харта в Брюксел и др.
-Г-н Нейков, къде се намира България по пъта на Зеления преход?
С.Н.: По отношение на Зеления преход България е в особена ситуация по няколко причини. Първо- Зеленият преход си върви с или без политически решения и стъпки. Той върви не поради такъв тип решения, а върви, защото технологичният бум и пазарът го налагат. От такава гледна точка основната роля за състоянието на прехода на етапа, на който се намира, е по-скоро на бизнеса, отколкото на държавните институции. България не прави изключение. Големият проблем у нас обаче е, че реално без намеса на институциите, целият този процес може да бъде по-ефективен или по-малко ефективен.
Това, което ни липсва и е проблем е Енергийна стратегия. Липсва и обвързаност между развитието на енергийния сектор и останалите части на икономиката, които са засегнати от Зеления преход, защото той не е само за енергетиката. Той касае и транспорта, и новите технологии и т.н. Другият голям проблем са социалните последици, свързани с енергийните трансформации. При нас голямата болка е свързана с въглищата. Има много изследвния по темата, но при липса на стратегия и цялостен подход на държавата, е много трудно да се каже какво е реалното състояние нито пък какво да очакваме в бъдещето. Третото важно нещо, което трябва да се отбележи е въпросът за енергийната бедност. Той също е социален въпрос. Темата за енергийните цени е много чувствителна, това е въпрос, който излиза на преден план. И тук държавата е длъжник, защото ние все още нямаме определение на енергийна бедност. Надявам се в скоро време да има редовно правителство и парламент, които да се вземат с тези проблеми.
България разполага с много лигнитни въглища, които биха могли да ни бъдат от полза. Те в разрез ли са с политиката за зелена енергия?
С.Н.: Ползването на въглищата като цяло се третираше като стъпка в разрез със зелената политика. Има специален механизъм за справедлив преход на европейско ниво, в който се казва, че никакви действия, свързани с по-нататъшното ползване на въглищата и на ядрената енергетика няма да бъдат финансирани. От днешна гледна точка обаче това се промени. И ние сме благословени, защото наистина имаме много въглища. Те не са с много добро качество, но ги имаме. Даже стигнахме до момент, в който започнахме да изнасяме въглища. Така или иначе обаче в по-дългосрочен план въглищата бавно си отиват. Лошото е, че държавата все още няма ясна визия как ще стане това и какви ще бъдат последиците. Имаме три региона, които са свързани с европейското планиране по отношение на справедливия преход- Кюстендил, Плевен и Старозагорския регион. Това представлява голяма част от нашата територия, затова се надявам скоро да имаме решения и да се работи в тази посока.
От КЕВР обявиха, че газохранилището ни е пълно на 77%. Достатъчно ли е това поне за зимата?
С.Н.: Не съвсем. Реално използваемият обем на газохранилището в Чирен е около 500 милиона кубически метра. Среднодневното потребление в България е около 8 милиона кубически метра. Тоест, ако разчитаме само на хранилището, то то ще ни стигне за около два и половина до три месеца. Въпреки това Чирен е изключително важен буфер и е хубаво, че запълването му започна да става по-интензивно. На база на доставките, които трагнаха и на втечнения газ, който очаваме, мисля, че тази зима проблеми с газа няма да имаме. Това обаче не значи, че генералният проблем е решен дългосрочно.
По какъв начин всеки гражданин би могъл да подпомогне зеления процес?
С.Н.: Под една или друга форма ние допринасяме. Един от най-важните механизми е енергийната ефективност. Тук става дума за саниране и за разумно потребление, както и правилен избор на уреди, които се ползват. Важно е цените на енергията да бъдат такива, каквито пазарът ги налага, а тези, които имат нужда от подпомагане, да бъдат подпомагани от социалните механизми. Цената на енергията е един естествен регулатор на нашето потребление.
Интервю на Десислава Боцева
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Как вулканите могат да станат източник на устойчиво строителство
Вече са създадени такива сайтове, насочени към потребители на криптовалути