1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

С новия дълг от 3 млрд. лв. покриваме старо задължение с падеж през март

Финанси

Според запознати, дългът е изтеглен при по-ниска лихва от очакваното

България няма одобрена финансова рамка за 2023г. и е в режим на т.нар. „Удължителен бюджет“. Законът позволява на правителството да тегли нов дълг, но само за покриване на стари задължения.

Така емитиринаите на външните пазари облигации в размер на 1, 5 млрд. евро ще се използват основно за рефинансирането на старо задължвние, което е в размер на около 3 млрд. лева и падежира на 26 март 2023 г.

Снимка: Президентство на Република България

Финансовият министър Росица Велкова съобщи, че решение за следващо излизане на международните пазари ще се вземе след като Народното събрание гласува бюджета за 2023 г., в който ще се определи какъв ще е дефицитът за годината, а това от своя страна ще обоснове необходимостта на дългово финансиране.

Постигнатата доходност е 4,78 %. Годишният лихвен купон на емисията е 4,5 %, стана ясно от думите на финансовия министър.

Най-голямо количество от книжата са придобити от инвеститори от Северна Америка – 26 %, следвани от Обединеното кралство и Ирландия – 23 %, други държави от Европа 16 %, Германия, Австрия и Швейцария 15 %, Централна и Източна Европа – 11 % и други 9 %.

Според министър Велкова, важна роля за успешното развитие на трансакцията е обновяването на наличната документацията от последното излизане на международните пазари през септември 2022 г., което стана в съкратени срокове, и включването на т. нар. Формат 144 А, който дава достъп до институционалните инвеститори в САЩ, които на практика представляват най-широката инвеститорска база.

Окончателният размер на поръчките, след свиването на спреда, възлезе на 6,6 млрд. евро, което представлява презаписване от повече от 4,4 пъти и е най-голямото инвеститорско търсене до момента за единичен транш от Република България на външните пазари – анонсира Велкова.

„За успеха на емисията допринесе и фактът, че България вече е познат емитент, поради това този път не правихме роуд-шоу, тъй като излизахме наскоро през септември месец 2022 г. на международните пазари и използвахме прозорец, който в момента има на пазара“ – коментира финансовият министър.

Емисията е част от средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари на стойност 12 млрд. евро, а консултанти са BNP Paribas, Citi, JPMorgan и UniCredit. 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии