1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Георги Ангелов пред "Бизнес новините": Рецесията в Германия ще усмири инфлацията в Европа

Георги Ангелов пред "Бизнес новините": Рецесията в Германия ще усмири инфлацията в Европа

Очаква се бум на туризма у нас лятото, каза икономистът

Георги Ангелов е старши икономист на Институт "Отворено общество". Пред businessnovinite.bg той говори за рецесията в Германия и за това какво очаква да се случва с икономиката на България идните месеци.
 
Г-н Ангелов, миналата седмица една от големите икономики - Германия, влезе в рецесия. Какво означава това за Европа и по-специално за България? 
Германските потребители са ударени от високата инфлация, по специално при цените на храните, и намалиха потреблението си - това е една от важните причини за рецесията в Германия. Но резултатът от това е по-скоро положителен, защото намаленото потребление започва да вразумява производителите и търговците на храни и те бяха принудени да спрат неоправданото вдигане на цените. В този смисъл, леката рецесия в Германия за момента има положителен ефект, защото ще усмири инфлацията не само в Германия, но и в цяла Европа. Това вече се вижда в данните, инфлацията спада значително - а това от своя страна ще позволи на Европейската централна банка скоро да приключи вдигането на лихвите, съответно има все по-голям шанс да се избегнат твърде високи лихви. 
 
Знаем, че Германия беше най-неподготвена за енергийната криза - тъй като нямаше терминали за втечнен газ и имаше притеснения, че през зимата ще има дефицит на газ. Това не се случи, защото с героични усилия Германия успя в ускорени срокове да построи няколко терминала за втечнен газ. Но Германия също така се забави с антикризисните мерки и едва наскоро въведе мерки за компенсиране на потребителите на енергия (България въведе такива мерки още в края на 2021 г.). Всичко това доведе до по-висок растеж на инфлацията, която подкопа покупателната способност на потребителите и удари потреблението. 
Другият проблем е външен - дълги години Германия разчиташе на силен износ към Китай, за да постига висок икономически резултат, но Китай покрай пандемията затвори. Сега от няколко месеца тече процес на отваряне, но засега той не доведе до растеж на вноса, съответно нямаше този положителен ефект за германската икономика, който се очакваше. Може да се окаже, че това е структурна промяна и Германия ще трябва да търси други външни пазари, което ще отнеме време. 
В същото време САЩ са в риск от дефолт, колко сериозно е това за световната икономика?
 
Рискът от фалит на САЩ заплаши и американската, и световната икономика. Това подейства добре - политиците се мобилизираха и успяха да постигнат компромис, който вече получи одобрението на Конгреса и се очаква гласуване в Сената. Това е по-скоро положителен знак, защото показва, че въпреки огромните разделения политиците могат да постигнат съгласие в моменти на криза. Да се надяваме, че и българските политици могат да постигнат съгласие по бюджета, защото ние сме в подобна ситуация - изтича бюджетът и след 10 юни ще спрат всички плащания, освен ако парламентът не се задейства бързо. 
Как очаквате да се развиват нещата у нас през лятото- цени, лихви и т.н.
 
През лятото ще имаме разнопосочни тенденции в България. Инфлацията ще намалява, а лихвите ще се увеличават. В същото време, туризмът ще отбележи бум и вероятно рекордни резултати от гледна точка на туристи и приходи. Тези неща са външно зададени и могат с голяма степен на сигурност да се прогнозират. По-трудно е да се прогнозират вътрешните фактори, доколкото те зависят от политическата ситуация - дали ще има бюджет, дали ще се задвижат реформите и ще се отпушат еврофондовете, дали ще има стъпки към влизане в Шенген и Еврозоната. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии