Близо 2 млн. тухлички: В европейска столица откриха първия в света трамвай LEGO
Той е в реални размери - с дължина 11,5 метра
В "Корпоративни истории" гостува Даниела Тодорова, директор на ЧСУ "Българско школо"
Знаете ли, че швейцарският колеж Institut auf dem Rosenberg, който се намира в седмия по големия град в страната Санкт Гален, е най-скъпото частно училище в света?
Основано през 1889 г. в него учат принцове и принцеси, деца на известни личности, наследници на политически и бизнес лидери. Всяка година училището приема малко на брой деца, а класовете се състоят от не повече от 8 ученици, които се подготвят по най-добрите международни програми.
Материалната база включва единични или двойни стаи, в които настаняват децата. Възможностите обхващат още практикуването на различни занимания и спортове като каране на ски и сноуборд, кънки на лед, тенис на корт и водни ски през лятото, планинско колоездене и скално катерене, голф, футбол и баскетбол.
Сигурно вече се питате каква е таксата в колежа. Справка показва, че обучението там възлиза на 170 хил. долара годишно. Оказва се, че повечето училища, които попадат в топ 10 на най-скъпите в света, се намират в Швейцария.
И все пак образованието е сред най-значимите инвестиции, което обяснява и стремежът на родителите то да бъде колкото се може по-елитно, ако финансовите им възможности го позволяват.
Така стигаме и до частното образование у нас, което все още не може да се похавли с дългогодишни традиции, но интересът към него нараства във времето.
Частните училища в България, по примера на световните, се обединяват около концепцията, че ученикът е в центъра на обучителния процес. Той трябва да придобива знания и умения, които да му послужат за живота след завършване на образованието.
В поредицата ни “Корпоративни истории" решихме да ви покажем средата в едно от частните училища у нас - ЧСУ "Българско школо".
В него учат 400 ученици и през последните пет години начело е Даниела Тодорова. Срещнахме се с директорката, за да разберем какви предизвикателства стоят през частното обучение в България.
"В качеството си на директор преминах през непредвидими обстоятелства като пандемията, например, която наложи дистанционното обучение и трансформациите в сектора", разказва г-жа Тодорова.
Тя ни споделя и как става част от "Българско школо". Даниела е работила някога в корпоративния свят, но решава да го напусне преди 11 години, провокирана от пропуските в образованието и необходимостта от реформи.
"Виждах, че младите кандидати за работа не са добре ориентирани и не знаят какво искат. Задавах си въпроса какво се случва с обучението им. Бях провокирана и заради дъщеря ми", разказва директорката, която кандидатства за учител по програмата "Заедно в час".
Водена от желанието за промени тя се впуска в конкурса за директор, обявен от "Българско школо", защото вярва, че частното училище дава повече свобода и гъвкавост за промени.
Нейният избор има своето логично обяснение. Какво обаче търсят родители, които предпочитат частното пред държавното обучение?
Средата - основен фактор и мотивация за инвестиция в частното образование. Средата, в която детето израства, оказва влияние върху формирането на ценностите и интересите му, върху цялостния мироглед.
"В частните училища учат деца, чиито семейства разполагат с финансова възможност, а това е първата бариера, през която се минава", казва г-жа Тодорова.
Той е в реални размери - с дължина 11,5 метра
Новината за търговската марка идва само няколко седмици след изборната победа на Тръмп
Правителството скоро ще въведе национална забрана за използване на социалните медии от деца под 16 години