Да си направиш ескейп стая в България: Загадките в игрите са сред най-скъпите елементи (ВИДЕО)

Инвестициите в бизнеса с ескейп стаи са сериозни, а българските стаи са сред най-добрите в света

 

Има потенциал ескейп стаите в бъдеще да са много успешен бизнес модел в България. Тази среда е изключително благоприятна за работа и развитие.

За ескейп стаите и културата у нас ви разказахме вече в поредицата „Корпоративни истории“. Светослав Цанев е сред първите предприемачи в България, които създават стая за игра. Това се случва преди близо 7 години, а днес той има собствена компания, чрез която правят и ескейп стаи.

Оказва се, че бизнес моделът е по-специфичен и дори уникален, защото никъде между ескейп стаите по света, включително и в България, няма конкуренция. Собствениците в сектора работят заедно и си помагат, тъй като колкото повече стаи за игра има, толкова повече ще бъдат и посетителите.

Светослав дава пример с новите филми, които гледаме – едва ли бихме ги повторили, смята той. Същото и със стаите – когато усетиш преживяването на една, не се връщаш, защото има други.

„Съдействаме си при създаването на нови стаи, защото това ще предизвика интереса на хората. Идеята е да ги палим, не да ги отказваме. Така започнахме и ние някога. Когато решихме категорично, че ще правим стая, основателите на такава ни помогнаха да стартираме, но да създадем игра, която да се хареса на аудиторията“, разказва Светослав.

Инвестициите в такъв бизнес са сериозни, като средствата зависят от идеята за стаята. Ескейп стаите са високотехнологични места, дори да не изглеждат така. Има не малко електроника, която работи, така че да се получи качествено преживяване, а с развитието на технологиите се развиват и пространствата за забавление. Скъп елемент от стаята е загадката, разбира е.

Дали тя е достатъчно добра и подходяща се преценява по време на задължителния етап от производството – тестовият, когато се канят много добри отбори, за да се види тяхната реакция за загадките.

„Всеки човек може да си припознае загадка, която му харесва, без значение скъпа ли е, евтина ли е или добре измислена. Като човек, който участва в изграждането на ескейп стаи, това е част от задължението ми – когато клиент дойде при мен с идея за загадка, мога да го посъветвам дали това ще се приеме от посетителите“, разказва предприемачът.

Всяка загадка е предизвикателство, затова и времето, за което се прави една стая, е от три месеца до година или две.

„По-сложната загадка изисква проектиране, тестване, софтуерно обезпечаване и когато я направиш веднъж, нямаш право да я повториш. Тя се създава само един път за съответната стая. Това няма как да ми омръзне“, споделя Светослав.

От него разбираме, че Москва, например, е с най-голям брой ескейп стаи в света, в Барселона пък са едни от най-добрите, а българските попадат в световната класация всяка година и се нареждат много напред в нея. Стаята на Светослав е била в първите 50, така че посетителите имат 75-минутно преживяване в една от най-интересните и успешни ескейп места.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст