1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Всичко ще поскъпне двойно и други страхове от въвеждането на еврото

Финанси

Ето някои от най-разпространените притеснения по отношение на единната валута

България се опитва да ускори процедурите, така  че страната ни да въведе еврото от 1 януари 2024г.

Колкото повече обаче се говори по темата, толкова повече нарастват и опасенията на българите, че това може да доведе до още по-голямо поскъпване на живота у  нас.

Ето и някои от основните притеснения, които витаят около въвеждането на еврото

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock
Всичко ще поскъпне двойно

Едно от основните притеснения е, че с приемането на еврото цените ще се увеличат по две и ако досега един хляб е струвал 1 лев, то с въвеждането на единната валута, цената му ще стане 1 евро. Опитът досега показва, че допълнителната инфлация в годината, която дадена държава въведе еврото е около 0,3%. Важно е държавата да има адекватен механизъм за контрол, така че да не се допуска спекула. Финансовото министерство вече публикува концепция на законопроект за въвеждането на еврото у нас. Там е записано, че преобразуването на цените ще се осъществява по фиксирания курс от 1,95883 лева за 1 евро, а закръгляването  ще е според математическия принцип. Пенсии и заплати ще се закръгляват в полза на получателя. 

Може да въведем еврото по курс, различен от фиксирания

Реална причина за подобни страхове няма. България е заявила твърд ангажимент, който беше потвърден и с решението на парламента за ускоряване на процесите за влизане на България в еврозоната. В документа изрично е записано, че България ще приеме еврото според фиксирания курс от 1,95833 лева за 1 евро. Повод за притеснения по тази тема не би трябвало да има и ако погледнем и историята на Естония, Литва и Латвия, които също замениха националните си валути с евро в условията на фиксиран курс. В нито една от прибалтийските държави той не е променян при влизането им  в еврозоната.

Снимка: iStock
Можем да проведем референдум по темата

Подобен референдум не бил имал юридически смисъл, тъй като още с присъединяването си към ЕС, България се е съгласила в даден етап да въведе единната валута. Примерът с Дания в случая не е коректен, тъй като скандинавската държава е провела допитване до гражданите си преди да сключи договора си за членство в съвременния европейски съюз. Още през 1992 година,  Копенхаген договаря няколко изключения, включително това, че ще запази кроната като национална валута. Настроенията в Дания само са потвърдени с втори референдум през 2000г. А датската крона така или иначе е с фиксиран спрямо еврото курс.

Снимка: iStock
Ще загубим суверенитета на българския лев

В условията на валутен борд, българският лев и в момента е с фиксиран курс към еврото, а БНБ не може да печата банкноти без покритие. В този смисъл България се е отказала от суверенитета на лева още през 1997 година. А икономисти не веднъж са отчитали това като най-успешната реформа, която е спасила България от финансов крах след хиперинфлацията и банковите фалити през 90-те години. Счита се, че влизането в еврозоната означава допълнителен надзор на банковата ни система от страна на ЕЦБ и по-голямо доверие от страна на инвеститорите.

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук