Инфлацията удари рекордните 10% в 19 страни от ЕС, използващи евро

Финанси

Увеличенията на цените в еврозоната са на най-високото си ниво от началото на воденето на отчети за еврото през 1997 г.

Инфлацията в европейските страни, използващи еврото като валута, достигна двуцифрени стойности, тъй като цените на електричеството и природния газ скочиха, сигнализирайки за задаваща се зимна рецесия за една от големите икономики в света, тъй като по-високите цени подкопават покупателната способност на потребителите, съобщава AP.

Потребителските цени в 19-те държави от еврозоната са се повишили с рекордните 10% през септември спрямо година по-рано спрямо годишните 9,1% през август, съобщи статистическата агенция на ЕС Евростат. Само преди година инфлацията беше едва 3,4%.

Инфлация в супермаркета

Увеличенията на цените надхвърлиха очакванията на пазарните анализатори и са на най-високото си ниво от началото на воденето на отчети за еврото през 1997 г. Основният виновник за това са цените на енергията, които се повишиха с 40,8% преди година. Цените на храните, алкохола и тютюна са скочили с 11,8%.

Инфлацията се подхранва от постоянни съкращения на доставките на природен газ от Русия и затруднения в получаването на доставки на суровини и части, докато световната икономика се възстановява от пандемията COVID-19. Руските съкращения доведоха до скока на цените на газа до точката, в която енергоемки предприятия като торове и стомана казват, че вече не могат да произвеждат някои продукти с печалба.

Снимка: Reuters

Междувременно високите цени на сметки за комунални услуги, храна и гориво оставят потребителите с по-малко пари, които да харчат за други неща. Това е основната причина икономистите да прогнозират рецесия или сериозен и дълготраен спад в икономическата активност за края на тази година и първите месеци на следващата.

Европейската централна банка повишава лихвените проценти, за да се бори с инфлацията, като не позволява по-високите цени да се впишат в очакванията на хората за заплатите и цените, но не може сама по себе си да намали цените на енергията.

Снимка: Reuters

По-високите лихвени проценти правят по-скъпо вземането на заеми, инвестирането и харченето на хората и предприятията, намалявайки търсенето на стоки и по този начин ограничавайки инфлацията. Инфлацията е далеч над целта на ЕЦБ от 2%, считана за най-добра за икономиката.

Централните банки по света бързо повишават лихвите, водени от Федералния резерв на САЩ, който се стреми да намали инфлацията, която достигна 8,3% през август. Инфлацията в еврозоната засенчи 9,9% във Великобритания, регистрирани миналия месец.

Снимка: Reuters

Европейски служители наричат ​​съкращенията на природен газ от Русия енергийно изнудване, насочено към оказване на натиск и разделяне на европейските правителства относно западните санкции и тяхната подкрепа за Украйна. Русия обвини технически проблеми за ситуацията.

Покачващите се цени на газа, които произтичат, означават по-високи сметки за отопление и по-високи разходи за електричество, тъй като природният газ се използва за генериране на енергия, отопление на домове и работа на фабрики.

Министрите на енергетиката на ЕС приеха в петък извънредна такса върху печалбите на компаниите за изкопаеми горива и други мерки за облекчаване на енергийната криза, докато отделните страни също отделиха стотици милиарди, за да осигурят облекчение на домакинствата и бизнеса.

С нарастването на потребителските цени в Германия с 10,9%, достигайки двуцифрено число за първи път от десетилетия, правителството обяви плановете си да похарчи до 200 милиарда евро (195 милиарда долара), за да помогне с нарастващите сметки за газ в най-голямата икономика в Европа.

Канцлерът Олаф Шолц каза, че правителството реактивира фонд за икономическо стабилизиране, използван преди това по време на световната финансова криза и пандемията от коронавирус.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст