1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

Възходът на екологията в бизнеса: Трима български предприемачи с рецепта срещу замърсяването (ВИДЕО)

Възходът на екологията в бизнеса: Трима български предприемачи с рецепта срещу замърсяването (ВИДЕО)

Над 60% от хората базират своите покупки на устойчивостта и етичните критерии и това нараства с 10% всяка година

В ерата на все по-голям скептицизъм и недоверие, ESG ефективността на публичния и частния сектор е изправена пред голямо предизвикателство.

Потребители, акционери, инвеститори, служители и по-широки групи заинтересовани страни ще продължат да повишават нивата си на изпълнение на новата директива. А клиентите влагат парите си там, където присъстват и ценностите им.

Според данни от ESG доклада на PwC за годината над 60% от хората базират своите покупки на устойчивостта и етичните критерии и това нараства с 10% всяка година. През 2024 г. очакванията са много повече корпорации и организации да увеличат ESG амбициите си.

Ние от bTV Бизнес Новините следим развитието на новата етична политика на компаниите в страната и в края на 2023 г. ви представяме няколко примера, които следват и дори определят тенденциите на пазара у нас:

Гена Събева, Rematrak.bg

Наричат Гена Събева „майката на матраците“, не просто, защото от години се занимава с борса за матраци, а и защото със страст е „хванала под мишница“ идеята да намали замърсяването, предизвикано от едрогабаритния отпадък. А всъщност освен в Струма матраците „плуват“ и на всеки ъгъл на улиците в София.

Днес, след 3 години борба, вече има изградено депо за подготовка за повторна употреба и рециклиране на употребявани матрацикоето има за цел едрогабаритните битови отпадъци, в частност матраците, да бъдат намалени до минимум чрез повторното им използване след обработка и чрез рециклиране на съставните материали, които го позволяват.

За момента на мястото матраците се разглобяват механично, защото всичко е изключително ново. Подобна технология няма нито другаде в България, нито на Балканите.

Идеята е при втората употреба един матрак да стигне цена от близо 100 лв., а основните клиенти ще бъдат от неправителствени организации, центрове за настаняване и места, занимаваща се с благотворителна дейност. 

Снимка: Евгений Милов

Петър Бънков, Flix България

От 2013 г. насам една компания променя начина, по който пътуват милиони хора в Европа. Тя започва дейност като технологичен стартъп, който обединява дигиталните иновации и транспорта, за да създаде мащабна мрежа за автобусни превози на дълги разстояния.  

Снимка: Евгений Милов

FlixBus е създадена в Мюнхен от трима млади предприемачи, които имат за цел да направят екологичния начин на пътуване предпочитан, но и икономически достъпен. Компанията стъпва и на българския пазар през 2018 г., като управлението тук поема Петър Бънков.  

Транспортната услуга, която е водеща в Европа, покрива много дестинации по света. Мрежата включва над 5500 локации, от които 470 са добавена през последната година.  

„Хората искат да пътуват устойчиво и да не оставят отпечатък върху околната среда. Пътуването с автобус или влак отговаря на тези цели“, казва Петър.  

Снимка: Евгений Милов

България също отбелязва ръст. Само за миналата година броят на пътниците, използвали услугата, се е увеличил със 185% в броя на пътниците за миналата година, което е показател, че има разбиране за бъдещето на устойчивата мобилност. 

Снимка: Евгений Милов

Стойчо Наков, Zero Waste

Малко преди ъгъла на софийските улици „Юрий Венелин“ и „Цар Шишман“ има едно малко местенце с табела „Рефилница“, което от няколко метра ухае на естествени аромати на лавандула и билки.

Снимка: Евгений Милов

Много от вас сигурно са се чудили какво означава тази странна, почти „хипстърска“ дума и какво прави това място различно, затова днес надникваме зад витрината, където ни чака собственикът на Station Zero Стойчо Наков, с когото ще направим бърза обиколка на един от най-зелените бизнеси в столицата – първият Zero Waste магазин.

“Рефилницата” е онова място, за което се оглеждаме, когато се опитваме да пазаруваме насипно, за да намалим употребата на пластмасови опаковки. Често с вас споделяме за практики за философията за нулев отпадък, като за първи път повдигаме темата за изключителното многото опаковки, които употребяваме в банята. Някога хрумвало ли ви е, че просто можете да си купувате наливни продукти и да използвате шишета за многократна употреба?

Снимка: Евгений Милов

Продуктите, които продават се пълнят в този насипен вид още при производителя, така че, както при производителя, така и при клиента не остават отпадъци от опаковки. Големите стъклени бутилки и галони в магазина също могат да се използват при зареждането на едро многократно.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Интерактивна образователна инсталация кани потребителите да научат повече за електронните отпадъци

Интерактивна образователна инсталация кани потребителите да научат повече за електронните отпадъци

Любопитната инсталация посреща посетители на пл. „Света Неделя“ в София до края на март, където всеки ще може да разгледа „Музея на електронния отпадък“ и да предаде за рециклиране старите си електронни устройства

Галерии