1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

Доклад на ООН призовава за прекратяване на проучванията за изкопаеми горива до 2030 г.

ESG

Целта е да стане възможно ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 по Целзий над прединдустриалните нива

Проучването на изкопаеми горива трябва да спре в световен мащаб до 2030 г., а финансирането за спасяване на бедните страни от въздействието на климатичната криза трябва да достигне от 200 млрд. долара до 400 млрд. долара годишно до същата дата, според предложения в доклад на ООН преди следващата среща на върха за климата, казва The Guardian.

Държавите все още са „много извън посоката“ за постигане на целите на Парижкото споразумение за климата от 2015 г., констатира докладът, и ще са необходими много повече действия, за да стане възможно ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 по Целзий над прединдустриалните нива.

Докладът на ООН ще формира основата за дискусии на конференцията Cop28 в Дубай, която започва в края на ноември. Глобалната инвентаризация е процес, възложен от Парижкото споразумение, предназначен да проверява на всеки пет години напредъка на страните по постигане на техните цели за намаляване на емисиите.

Снимка: БГНЕС

Емисиите на парникови газове все още нарастват, но има широко съгласие, че те трябва да достигнат своя връх най-късно до 2025 г., ако искаме да има шанс за ограничаване на повишаването на температурата до 1,5 градуса по Целзий.

Други предложения в доклада включват утрояване на капацитета за възобновяема енергия и удвояване на енергийната ефективност в световен мащаб до 2030 г. Това е вторият от два документа, които ще бъдат в основата на дискусиите на Cop28. Първата също така съдържа предложения за постепенно премахване на изкопаемите горива – много спорен въпрос, който отпадна на последните две срещи на върха на ООН за климата, Cop27 в Египет миналата година и Cop26 в Глазгоу през 2021 г.

Въпреки това няма гаранция, че такива предложения ще влязат в окончателния резултат от двуседмичните преговори на Cop28 или дори че ще бъдат в официалния дневен ред на срещата на върха.

А какво се случва с горите в България: 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии