Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
През септември Европейският съюз стартира първата в света фаза на система за налагане на мита за емисиите на CO2 върху вносната стомана, цимент и други стоки
Великобритания съобщи, че до 2027 г. ще въведе нов механизъм за определяне на цените на въглеродните емисии при внос, като стоките, внасяни от държави с по-ниски или нулеви цени на въглеродните емисии, ще трябва да плащат такса като част от усилията за декарбонизация, предава Reuters.
Правителството заяви, че механизмът за коригиране на въглеродните емисии на границата (CBAM) ще се прилага за въглеродно интензивни продукти в секторите на желязото, стоманата, алуминия, торовете, водорода, керамиката, стъклото и цимента.
Прилаганата такса ще зависи от количеството въглеродни емисии, отделени при производството на внесената стока, и от разликата между цената на въглеродните емисии, прилагана в страната на произход, ако има такава, и цената на въглеродните емисии, прилагана от производителите в Обединеното кралство.
"Тази такса ще гарантира, че въглеродно интензивните продукти от чужбина - като стоманата и керамиката - ще бъдат подложени на съпоставима цена на въглеродните емисии с тези, произведени в Обединеното кралство, така че нашите усилия за декарбонизация да се превърнат в намаляване на глобалните емисии", заяви министърът на финансите Джереми Хънт.
"Това трябва да даде на британската индустрия увереност да инвестира в декарбонизация, докато светът преминава към нулево нетно потребление."
Великобритания заяви, че това ще спомогне за намаляване на риска от "изтичане на въглеродни емисии", като се избягва преместването на емисии в други държави, тъй като в тях цената на въглеродните емисии е по-ниска или изобщо не съществува. Тя добави, че CBAM ще работи успоредно със схемата за търговия с емисии на Обединеното кралство.
През септември Европейският съюз стартира първата в света фаза на система за налагане на мита за емисиите на CO2 върху вносната стомана, цимент и други стоки. Той ще започне да събира такси за емисии на CO2 на границата едва през 2026 г.
Планираната тарифа предизвика безпокойство сред търговските партньори и на неотдавнашен форум главният пратеник на Китай по въпросите на климата Сие Джънхуа призова страните да не прибягват до едностранни мерки като тази на ЕС.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови