1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,850.2

Активизъм, благотворителност и грижа за майките - аспектите, които привличат най-добрите служители (ВИДЕО)

Активизъм, благотворителност и грижа за майките - аспектите, които привличат най-добрите служители (ВИДЕО)

Как социално отговорните компании привличат най-добрите служители и инвеститори (ВИДЕО)

Съвременното общество е по-склонно да държи всеки отговорен, отколкото преди едно поколение. Целят свят жадува за социална справедливост, активизмът е във възход. Пример за това са #MeToo движението за правата на жените, месецът на прайдовете и всяко движение за правата на човека, което стана популярно в последните години.

Бизнесите по света трябва да седнат и да слушат, защото това са техните служители, техните инвеститори, техните клиенти, техните партньори. Хората намериха своя глас и вече говорят чрез протести, социални медии, бойкоти, оставки и др. Хубавото е, че етичните и устойчиви компании имат реална възможност да бъдат водачи на доброто, като същевременно печелят конкурентно предимство. Те могат да привлекат и задържат най-добрите таланти и партньори, да придобият повече клиенти на по-ниски разходи, да привлекат инвестиции с по-добри условия и др.

В това продължение на нашата поредица за ESG политиките на компаниите ще разгледаме по-отблизо S, или Social (социален аспект), в ESG.

Обществото изисква компаниите, както публични, така и частни, да служат на социални цели. За да просперира във времето, всяка компания трябва не само да осигури финансови резултати, но и да покаже, че има положителен принос за обществото.

Благодарител, акция на компанията за корпоративно хранене „Blagodaria.bg“

Биляна и Тихомир Тодорови са семейство мечтатели и добротворци. Идеята за създаването на компанията им за корпоративно хранене и режимни менюта за хора със специални потребности във храненето идва по време на първия локдаун и пандемичната криза, защото истинско добро се прави в трудните моменти.

Снимка: iStock

И докато едни хвърлят продукти в големи количества, защото се презапасяват, много други у нас гладуват.Така, като развитие на бранда си, те решават да започнат да правят благотворителни акции, с онова, което най-добре умеят – да готвят вкусно!

„От всяка една продажба отделяме процент, имаме и хора, които специално даряват средства и ние готвим с тях. Спрямо това какво можем да отделим така планираме къде да помогнем тази седмица или следващата седмица“, ни казват Биляна и Тихомир.

Жените и тяхното бързо връщане на работа след майчинство

1 на 10 жени в световен мащаб е страдала от следродилна депресия, а след локдауна и изолацията, числото нараства. За съжаление се смята, че това състояние е много по-често срещано, отколкото разкриват данните, защото много жени не търсят помощ и не са диагностицирани от медицинско лице.

„Социалноикономическото въздействие е сериозно, защото съществува хипотеза, че това състояние може да хронифицира и да продължи за цял живот. Това означава, че тези пациенти ще са перманентно в болнични“, казва д-р Димитър Георгиев и разяснява, че в голяма част от случаите на работа е трудно да разпознаем жена в следродилна депресия се крият и дори ходят да се лекуват в други градове заради стигмата, че може да изгуби работата си.

Според специалиста по „Човешки ресурси“ Ирина Андонова подобен тип ситуации за съжаление често не попадат в полезрението на мениджърите, докато служителите не започнат да взимат много чести болнични или направо не напуснат работа.

Снимка: iStock

Според Ирина най-подходящият начин да избегнем конфликтите на работа и заради взимането на чести болнични от жените, които се борят със следродилната депресия е да бъдем честни с работодателя си.

Активизъм и движения за права на различните на работното място

Тази година две големи марки в САЩ – супермаркетите Target и бирата Bud Light, бяха атакувани от десни медии и социални платформи за сравнително малки ЛГБТИ+ инициативи, като партньорството на Bud Light в Instagram с транс инфлуенсър и линия стоки на Target със знамената на прайда.

По време на първия бизнес форум на „София Прайд“ (Sofia Pride) се срещнахме със Симеон Василевпредседател на „София Прайд“ и фондация GLAS, за да се запознаем с проблемите на общността на работното място и компаниите, които подпомагат и приемат като своя мисия многообразието в екипите си и липсата на дискриминация.

„Две са сферите на работното място, на които ЛГБТИ+ хората срещат дискриминация: процесът по назначаване на работа и самото работно място“, казва Василев, като добавя, че подкрепата на бизнесите и компаниите в годините е нараснало лавинообразно и докато преди години „София Прайд“ има 1 корпоративен спонсор, тази година в събитието се включват 20 различни бизнеса.  

Снимка: Ладислав Цветков

По негови думи политиката на компаниите за многообразие на работното място е безкрайно важна за това хората да бъдат приети и да реализират потенциала си, а десетки изследвания показват, че един бизнес, който приема различията, всъщност е много по-успешен.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии