Глобалните въглеродни емисии ще стигнат рекордно високо ниво през 2024 г.

Европа представлява 7% от световното въглеродно замърсяване

 

Тази година освен топлинни рекорди, ученити съобщават за нов скок в годишните въглеродни емисии. Тази година човечеството изпомпва 300 милиона метрични тона повече въглероден диоксид във въздуха чрез изгаряне на изкопаеми горива, отколкото миналата година, съобщават Euronews. 

Тази година светът е на път да пусне 37,4 милиарда метрични тона от основния газ, който улавя топлината, в атмосферата. Това е увеличение от 0,8 процента спрямо 2023 г., според Global Carbon Project, група от учени, които проследяват емисиите. Няколко доклада на ООН казват, че земното кълбо трябва да намали емисиите с 42 процента до 2030 г., за да има шанс за ограничаване на затоплянето до международно договорения праг от 1,5C.

Увеличението на замърсяването тази година не е толкова голямо, колкото миналогодишния скок от 1,4%, казаха учени, докато представяха данните на преговорите за климата на ООН в Азербайджан. 

Въпреки спешната необходимост от намаляване на емисиите, за да се забави изменението на климата, изследователите казват, че все още няма „знак“, че светът е достигнал пик в емисиите на CO2 от изкопаеми горива.

Имаме шест години преди да преминем 1,5C

Ако светът продължи да изгаря изкопаеми горива на днешното ниво, има шест години, преди да премине 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива – границата, договорена на преговорите за климата през 2015 г. в Париж – каза съавторът на изследването Стивън Сич. Земята вече е на 1,3 градуса по Целзий, според ООН.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст