Кои 13 европейски държави могат да посещават Китай без визи до края на 2025 г.
Норвегия е последната страна, която получи безвизов достъп до Китай
Тайната съставка на цветята е специално създадена хранителна среда, в която живеят поне 2 месеца без грижа
За тях науката е повече от работа в лаборатория. Затова и те я поднасят по красив и интересен начин. Петър Нефтелимов и Йоана Ушакова са първите биотехнолози в Източна Европа, които създават цветя в епруветки по метода на микроразмножаване на растенията. Двамата виждат възможност за стартиране на проекта и превръщането му в бизнес като студенти по биотехнологии към Софийски университет.
Те създават цветята в лабораторни условия, за да може всичко в епруветката да бъде стерилно и изолирано от външните вредители. Тайната съставка на техните цветя е специално създадена хранителна среда, съдържаща необходимите вещества и минерали, с които да живеят поне 2 месеца без грижа.
С идеята си Петър и Йоана искат да предложат един нов природосъобразен биологичен продукт, който е алтернатива на големите и бързоувяхващи букети. Историята на „Цвете в епруветка“ разказват двамата учени в поредицата ни ESG.
Петър Нефтелимов е биотехнолог с над 10-годишен опит в предприемачеството. Интервюто с него е по-различно от всички други, тъй като Петър може да говори чрез набиране на текст и специален софтуер, който го превръща в глас.
Младият учен се ражда с диагнозата детска церебрална парализа, но мечтите и духът му се оказват по-силни от заболяването. Петър дойде на интервюто, но ние предварително му изпратихме въпроси, на които получихме и отговорите от него. Във видеото те са озвучени от спортния журналист на bTV Валери Генов.
Петър обича биологията още от дете и винаги е изучвал предмета без особени усилия, въпреки че мечтата му е била да бъде детектив или криминалист.
„Прочитах урока веднъж и го запомнях. Всичко в биологията е толкова логично. А и винаги ми е било интересно как работи светът и какво ни събира“, разказва той.
Страстта към природните науки се предава и в семейството му – една част от близките му са лекари, останалата – предприемачи.
„Явно съм наследил по малко от всеки“, казва Петър.
Биологията е детска страст и за Йоана, която разбира себе си и всичко около нея през науката. И за двамата е важно да изучават взаимоотношенията на най-микроскопично ниво. Неслучайно намират допирна точка и в университета.
„Бих сравнил, например, корпорациите с тъканите, средните бизнеси с клетките, а малките бизнеси с органелите и комплексите от белтъци“, казва младият учен и предприемач.
Норвегия е последната страна, която получи безвизов достъп до Китай
Финансовите подробности за новия проект не се разкриват
Германското правителство притежава 12% от Commerzbank