1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

90% от фирмите у нас – лишени от правораздаване

БГ Бизнес

Бизнесът се обърна към правосъдния министър с предложение за промяна на законите

90 на сто от фирмите имат забавени плащания. Възможността да си търсят парите чрез съд в момента е ограничена заради високата такса - фирмите трябва да внесат предварително 4 на сто от иска си.

Затова бизнесът се обърна към правосъдния министър с предложение за промяна.

Преди 5 години общината внезапно прекратява договора на фирма с 55 работници. Фирмата има право на близо 3 милиона лева обезщетение, но трябва да извади непосилни суми за съдебни такси на 2 инстанции и за адвокат.

"Тъй като ни прекратиха договора - печалба нямаше, а и нямаше пари, с които да можем потърсим своите права. На практика по този начин ние от една страна имаме право да се защитим, имаме право да получим правосъдие, но нямаме финансова възможност", обясни работодателят.

В подобно положение са хиляди фирми, на които общините дължат общо над 200 милиона лева.

"Особено малкият и среден бизнес е лишен от правораздаване, тъй като таксата от 4 на сто понякога е изключително висока за него", смята Божидар Данев, БСК.

Алтернатива на държавното правосъдие е арбитражът. За последните 3 години броят на делата в арбитража на търговско-промишлената палата се е утроил. При големите дела над 1 милион таксата е 1 процент. А почти всички дела приключват в рамките на година.

Държавата и общините обаче не желаят да подписват арбитражни клаузи. Затова Българската стопанска камара предлага да се въведе таван на първоначалната съдебна такса, а доплащането до 4 на сто от иска да става накрая от загубилата страна. Идната седмица от правосъдното министерство обещават да кажат дали това е възможно.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии