
Apple пусна iOS 18.4 и предупреди да се инсталира веднага
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
Голяма част от купюрите тогава се печатат в СССР
Със Закона за Българската народна банка от 1885 г. се засилват чисто емисионните функции на Банката, като ù се дава „изключителната привилегия да издава банкноти, които ще се приемат за платежи в ковчежничествата на държавата и във всичките правителствени учреждения“.
През своята дългогодишна история Българската народна банка печата своите банкноти в Русия, Германия, Англия, САЩ, в бившите „Държавна печатница“ и Държавна печатница за ценни книжа „Дечо Стефанов“ в София. От 1998 г. банкнотите се печатат в „Печатница на БНБ“ АД, а новата серия от 2018 – 2020 г. – в „Обертюр Фидюсиер“ АД, София, което е съвместно дружество на „Франсоа-Шарл Обертюр Интернасионал“ СА и Печатницата.
Със своите номинали, дизайн и стилистика българските банкноти отразяват различните периоди в развитието на държавата, промените в нейното устройство, икономика, земеделие, култура и др. Те са част от символиката на държавността и по уникален начин пренасят историческата и културната памет на нацията.
Банкноти, използвани по време на социализма
Една от използваните банкноти от началото на социализма е банкнота с номинал 200 лева. На лицето и изобразен държавният герб, а на гърба ликът на миньор. Банкнотата е в обращение от 1950 година.
От същата година започва използването и на банкнотата от 500 лева. На гърба й има снимка на тютюноберачки.
Банкнотите от 1, 3, 5, 10, 25 и 50 лева с емисия от 1951 година са отпечатани в "Гознак" СССР. Повечето от тях на лицевата страна са с образа на Георги Димитров.
На гърбовете са отпечатани символи на България- паметника "Шипка", ТЕЦ "Марица Изток", Девненските химически заводи, а емисията от 1974 г. е със снимка на курорта "Златни пясъци".
Новата актуализация поправя 62 уязвимости в сигурността на iPhone
от 1 май годишната винетка става 97 лева
Лекарите са имплантирали устройството в мозък на жена като част от клинично изследване