
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Експерт разяснява дали българите също "напускат тихо"
Двадесет и първи век е времето на преработването, времето, в което всеки втори твърди, че страда от бърнаут, без значение дали отговаря на характеристиките или не.
Свободното време става все по-малко, а почивката се смята за лукс, защото минава толкова бързо, че не може да се усети. Може би точно заради това в последно време се появи един нов термин „quiet quitting” или иначе казано „тихото напускане“.
Тази нова тенденция показва желанието на много хора да не работят в извънработно време. Да не искат да поемат още и още задачи. Да не отговарят на обаждания и съобщения на мениджърите си след края на работния ден.
Защо се появява подобна тенденция?
„Тихото напускане“ правят тези, които отказват да дадат повече от себе си в името на компанията. Решението им е продиктувано от усещането, че не получават достатъчно за положените усилия.
Според последните проучвания 50% от американците отговарят на профила.
Терминът възниква още в началото на 2020-та и е продиктуван до голяма степен от социалните медии. Въпреки това, някои експерти се съмняват колко често срещан е всъщност и дали дори е ново явление.
По думи на експерта и оперативен директор на JobTiger Християн Петков тази тенденция е по-популярна фраза, която витае на Запад и в България не е толкова нестандартно служителят да изпълнява само задължените в трудовата си характеристика и нещата, които се очакват от него.
„В САЩ работодателите са свикнали да се работи допълнителни часове докато се свърши работата. В нашата част на света по-скоро моделът е да работим на нормирано работно време от 9 до 18:00 или от 8 до 17:00 и изпълняваме това, което се изисква от нас“, казва Петков.
Ще достигне ли „тихото напускане“ България?
Според Петков от години в България изпълняваме едно „тихо напускане“, но то е част от работния процес у нас и в страните около нас. Причина за това са народопсихологията, начина на работа и изискванията на пазара на труда.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините