Как да процедирате, ако ваш съсед ви наводни?

БГ Бизнес

Ако нямате застраховка, нещата ще са доста по-сложни за вас

Междусъседските отношения често са деликатни и сложни. Когато се живее в сграда с много апартаменти, няма начин да не се случват конфликти, особено, когато се засегне частната собственост. Един такъв случай е, когато ваш съсед ви наводни. Доста неприятна ситуация, която може да създаде напрежение. В такъв тип ситуации е изключително важно да имате застраховка срещу наводнение. 

Първото нещо, което трябва да направите, ако ваш съсед ви наводни е, да уведомите него и домоуправителя за проблема. Освен това е добре да изключите електричеството в апартамента. Втората стъпка е да се установи каква е причината за теча.

Ако наводнението е възникнало поради небрежност при боравене с оборудването или водопроводната техника (забравили са да затворят крана, пералнята се е повредила и т.н.), виновни са собствениците или съответно наемателите на апартамента и те трябва да поемат разходите. Ако системите в апартамента са повредени - изтекла е тръба или радиатор за отопление, тогава собственикът на апартамента е виновен, независимо дали е под наем имота, и той ще компенсира щетите.

Ако сте сключили застраховка имущество, то ще поискате обезщетение от застрахователя. При положение че нямате такава, може да се опитате доброволно да уредите отношенията, като поискате това да бъде платено от собственика на апартамента, причинил щетите. Ако тези отношения не могат да се решат между двете страни, може да потърсите правата си в съда. За втория случай особено е много важно да направите снимки на щетите веднага, щом ги установите. Те представляват доказателство в съд.

Какво трябва да знаем за застраховката наводнение?

Относно застраховането на имота няма едно решение за всички. Всяко домакинство следва да обсъди с брокер кой вариант на застраховка е най-подходящ за него. 

В повечето случаи наводнението се застрахова като част от основното покритие срещу Пожар и природни бедствия, което обикновено струва около 0,1 до 0,15 % от застрахователната сума. Така ако искате да застраховате имота си за 100 000 лв, застраховката ще ви струва 100 – 150 лв на година. Разбира се, ако имотът ви е по-евтин, цената ще падне пропорционално, обясняват застрахователи.

Още по-евтино излизат т.нар. пакетни застраховки, които в момента се предлагат от повечето компании. Те ви предлагат покритие,  което може да бъде по-малко от реалната оценка на имота, но пък на доста по-ниска цена. Така ако имотът ви струва 100 000 лв, вие можете да сключите застраховка за 50 000. В такъв случай премията вероятно ще ви е два пъти по-ниска. В пакетните застраховки обаче обикновено има лимити на отговорност за отделните рискове. Така може цялото покритие да ви е за 50 000 лв, но лимитът за щети от земетресение да е примерно 40 000 лв. Ако желаете да застраховате и движимо имущество срещу кражба, за него също ще има лимит, като застрахователят ще ви изплати в общия случай до 5000-6000 лв., но отново зависи от условията на самата застраховка.

Плюсът при тези полици е, че при по-малка премия получавате адекватна защита при повечето и най-честите беди, които могат да ви сполетят. Минусът е, че при пълно погиване на имуществото или много големи щети, застрахователите ще ви покрият разходите само до лимита и застрахователната сума, за която сте се договорили. Въпреки този минус обаче пакетните застраховки предлагат една много добра защита на ниска цена.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст