1 USD
1.83233 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,420.5

Как да обслужваме кредита си, така че да не пострада личният бюджет?

БГ Бизнес

Интересът към банковите кредити не е стихнал, казва финансов консултант

Интересът към банковите кредити не е стихнал, независимо от икономическата обстановка, в която се намираме, заяви финансовият консултант от портала "Моите пари" Иван Стойков пред БНР.

По думите му няма спад в интереса както при потребителските, така и при ипотечните кредити. По данни на БНБ за изминалата година и единият, и другият вид кредити са се увеличили, като обемът е нараснал с 10-15%, посочи експертът.

Процес на покачване на лихви има и ще има, но корекцията на лихвените нива не е толкова изразена, както при финансовата криза от 2008-2009 г., отбеляза Стойков.

Ако в момента решим да теглим кредит, какъв процент от доходите си следва да можем да заделим?

"Когато се кандидатства за кредит, това никога да не е на ръба на възможностите на клиента. Месечните разходи по обслужването на кредита не трябва да надхвърлят 25-30% от доходите.", посъветва Стойков. 

Ако можем да си позволим определен максимален размер на вноската, да не го правим непременно, защото това подлага на риск изплащането в бъдеще, допълни той.

Коригиращите в посока нагоре лихви по депозитите банки са относително малки или средни по големина банки, поясни още Иван Стойков.

По думите му те са по-активни на пазара и с по-видими стъпки променят лихвите по депозитите, докато при големите банки това все още не е очевидна стъпка, за да кажем, че е започнал процес по покачване на лихвите по депозитите.

Хората, които могат да заделят средства, продължават да го правят и масивите от спестявания също растат, затова при този темп на покачване банките не отчитат нужда от привличане на още средства, за да вдигат лихвите, обобщи Стойков.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии