Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
За да бъде българинът добре сега, заплатата му трябва да се увеличи с 20%, а това няма да стане, казва Кольо Парамов
България е на прага на стагфлация ( „стагнация“ + „инфлация“ е състояние на икономиката, характеризиращо се със застой, ръст на инфлацията и увеличаване на безработицата). Това сочат последните данни за инфлацията и други икономически параметри, обяви пред businessnovinite.bg финансистът Кольо Парамов.
"В България, за разлика от другите страни - членки, през миналата година постигна много висока инфлация, която се задържа. Това е основна причина за стагфлация. Една от основните причини за инфлацията у нас е грешка, която предишното правителство допусна, а именно, че не съумяха да разчетат разликата в ценовото равнище на електроенергията. Неконтролирането на цената на ел. енергията доведе до изключително тежка ситуация още в началото на миналата година. Оттам започна бърз растеж на цените на всичко. Към тази инфлация като добавим безпаричието на българите, тоест стагнация, се получава така наречената стагфлация. Това е моментът, в който имаме висока инфлация, съчетана със сериозно безпаричие", обясни експертът.
Според него най-вероятно в сегашната ситуация банките ще вдигат още лихвите, ще се получи неприятна ситуация, защото всички хора, които са взели кредити на по-ниски проценти, ще влязат в много опасен капан. А лихвените нива ще повлияят сериозно и върху общата икономика, защото част от фирмите, които ползват оборотни средства, няма да могат да реализират програмата си, ще се намали производството, а оттам се свива пазарът. Всичко това ще доведе до една парична криза, категоричен е Парамов.
По думите му ръстът на заплатите според сегашните ценови нива трябва да достигне не по-малко от 18-20%. Тоест толкова трябва да се увеличат доходите, за да се справят хората с разходите без проблем. За момента обаче в България ръстът на заплатите няма как да надвишава 8%.
"През последните години заради финансовата криза, все повече хора прибягват до бързи кредити. Очаквам тази тенденция да се засили и това ще ни вкара в още един капан. Още повече тези бързи пари се взимат за покриване на основни нужни, което означава, че липсва финансов ресурс, хората масово вече нямат спестявания", каза още Парамов.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб