
Пет въпроса за икономиката, които ChatGPT получава най-често
За да разберем кои са най-често задаваните икономически въпроси, попитахме ChatGPT
Вижте какви са новите потребителски права
Наближава "черния петък" и търговците започнаха трескаво да се подготвят за един от най-големите пазари през годината. Някои търговци обявиха, че "черния петък" ще започне много преди официалната дата 25 ноември.
Наред с еуфорията покрай пазаруването, потребителите трябва да са изключително внимателни за измами, защото в този период не никак не са изключение.
За повечето хора тазгодишните празници ще са изпитание – заради инфлацията, непосилните цени на енергията, липсата и цените на твърдите горива, неизвестността и тревожността на много от съгражданите ни.
Именно затова трябва да бъдем много по-подготвени и организирани при предпразничните покупки, предупреждават от "Активни потребители" и дават ценни съвети.
При сезонните разпродажби е особено важно да бъдем на „ти“ с етикетите и тяхната информация. Изписването на намалението е задължително върху етикета на всяка стока и може да стане по един от три начина:
графично – с поставяне на новата цена до старата зачертана цена;
словесно – с изписване на думите “нова цена” и “стара цена”, последвани от изписване на съответните суми,
цифрово в проценти – чрез изписване на процент на намалението и поставяне на новата цена до старата, която е зачертана.
Етикетите на стоките трябва да отговарят на следните по-важни изисквания:
- Етикетите задължително трябва да бъдат на български език и да включват информация за производителя и вносителя, ако стоката е от внос, за вида на стоката, съществените й характеристики, срока на годност и условията на съхраняването й и, ако е необходимо, указания за употреба.
-Информацията трябва да бъде ясна, разбираема, да не бъде подвеждаща и да бъде четлива. Ако производителят е поставил етикет с такава информация, търговецът няма право да го променя, ако по този начин има вероятност да подведе потребителите.
-Словесната част от етикета може да бъде заменена с графична само ако върху него се използват широко разпространени символи или пиктограми.
-Върху етикета на стоките, които са опаковани или пакетирани предварително, трябва да бъде описано тяхното количество.
-Ако опаковката не разполага с етикет, количеството трябва да бъде изписано върху самата стока или на табела, непосредствено поставена до нея.
-Ако производителят или вносителят не са изписали количеството, търговецът е задължен да го направи и носи отговорност, ако не го изпише върху стоката.
Нови права за потребителите
От 28.05.2022 г. влязоха в сила изменения на Закона за защита на потребителите (ЗЗП), с които се въвеждат новите изисквания на европейските директиви за защита правата на потребителите. С изменението на ЗЗП се въвеждат нови правила и задължения на търговците относно защита правата на потребителите – санкциите, налагани за нарушения, онлайн търговията и търговията през онлайн платформи, нелоялни търговски практики, намаления на цените и др.
Потребителите трябва да са наясно с приетите със закона техни нови права, защото те ще им дадат основание и сила да защитават интересите си по време на големите предпразнични покупки.
Какво трябва да имаме предвид?
- Потребителите ще разполагат с повече време да върнат стоките, поръчани по интернет, както и са защитени от скрити такси.
- На потребителите, закупили стоки по интернет, не може да се начисляват високи такси за използване на платежно средство като кредитни или дебитни карти.
- Потребителите вече могат се откажат от договора в срок от 14 дни и да върнат стоките, поръчани онлайн, като ако не са уведомени за това си право от търговеца, този срок е една година.
- Срокът за отказ от договора започва да тече от получаване на стоката, а не от момента на сключване на договора.
За да разберем кои са най-често задаваните икономически въпроси, попитахме ChatGPT
Килмър напусна този свят на 65 години
Президентът на САЩ твърди, че новите мита ще обърнат глобалната търговска система