Хладилникът да не е залепен до стената и други хитрини за по-евтин ток

Важно е къде и какво осветление слагате в дома, казват експерти

Европа се намира в енергийна криза и все повече потребители търсят начини да намалят сметките си за електроенергия. Интериорни дизайнери, дизайнери и архитекти предлагат някои препоръки, като използването на светодиоди, които намаляват потреблението с между 40 и 60%, пише испанското издание lasexta.com.

„Свикнали сме да използваме светлина от изкуствени източници. Искаме един източник на светлина да ни осигури цялото необходимо осветление и затова консумираме много повече“, предупреждава Мария Гилдемонтес, дизайнер на осветление. Като се има предвид това, тя предлага „да се поставя светлина на места в дома, където се изпълняват различни дейности и тази светлина да бъде възможно най-малка, но и достатъчна, за да не се нарушава зрителният комфорт.

Друг добър вариант е поставянето на различни светлинни точки в една и съща стая. „Ако си представим електрическа крушка или лампа в средата на стая, на тавана, ние заливаме всичко със светлина“, казва Лара Елбаз, вицепрезидент на Професионалната асоциация на дизайнерите на осветление (APDI). Ето защо тя съветва да се внимава къде и как са поставени лампите. „Помислете как ще използвате стаите и къде дадена светлина трябва да е по-силна или по-слаба".

Снимка: Getty Image

Няма съмнение, че естествената светлина е най-добрият ресурс за вашия джоб, макар и не единственият, посочва Елбаз: „Докато можем да контролираме потока, излъчван от лампа или електрическа крушка, ние намаляваме потреблението си. Можем да го направим, като използваме интелигентни лампи, регулатори и подобни. Има по-висок първоначален разход, но след това разходите за енергия намаляват значително."

Хитрини от родни експерти

От асоциация "Активни потребители" дават още ценни съвети за пестене на ток. Един трик, който много малко хора знаят е, че хладилникът не трябва да е плътно прилепен към стената, защото това пречи на циркулацията и обмена на въздух с топлообменника, който е отзад. Това кара компресорът на хладилника да работи повече време и да черпи повече ток. Едно еднократно усилие променя нещата, хладилникът трябва съвсем леко да се премести напред с 1-2 сантиметра и така ще харчи по-малко ток.

Когато използваме електрическата кана, трябва да наливаме толкова вода, колкото ни е необходимо, а да не я пълним догоре. Ако имаме камина у дома и не я използваме често, добре е да запушваме комина, защото от там излиза топлият въздух в помещението.

Снимка: Getty Image

За да пестим енергия, бойлерът трябва да бъде включен на температура 50-60 градуса, а не на 90 градуса. Пералнята може да пере и на по-ниска температура, от порядъка на 30-40 градуса, ако дрехите не са много замърсени.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст