Ипотеки с фиксиран или регулируем лихвен процент – кое да изберем

Финанси

Когато ви потрябва по-голяма сума пари, която надвишава в пъти познатите потребителски кредити, спокойно можете да помислите за ипотечен заем. Той може да бъде за покупка на имот, за по-голям ремонт на жилището или за някакво друго начинание. В случая, подходящо е да се насочите към ипотечни кредити от небанкови финансови институции. Няма да ви се налага да обяснявате причината за заема, а  одобрението ще стане много по-бързо. Изискванията са малко по-различни от тези при бързите кредити. Нужно е да притежавате собствен имот, който да заложите като гаранция.

Какви са разликите между фиксирания и регулируемия лихвен процент

След като сте решили да изтеглите ипотечен кредит е важно да се запознаете с условията и да разберете повече за лихвите. Удобно е да използвате онлайн калкулатора, за да разберете размера на вноската за избраната от вас сума. Така лесно може да се ориентирате, за какъв период от време може да върнете парите.

При ипотечното кредитиране залагате имот и трябва да сте абсолютно сигурни, че бихте могли да покривате договорената вноска през целия период, която включва главница и лихва. Преди да кандидатствате, ще ви запознаем с разликите между фиксирания и регулируемия лихвен процент:

  • фиксираната лихва не се променя – тя се договаря в началото и остава такава до края на изплащане на заема. Дава по-голямо спокойствие и сигурност на кредитоискателя;
  • суми от 5000 до 30 000 лв. – когато знаете, че срокът на ипотечния кредита е пет години и лихвата е фиксирана, лесно ще планирате бъдещия си семеен бюджет;
  • плаващият лихвен процент се променя – тук лихвата се формира от компоненти, които се променят във времето. Обикновено банките работят по този начин и са длъжни да представят публично методиката за изчисление. При такъв тип ипотечен кредит лихвата се влияе от динамиката на пазарите. Възможно е пазарният индекс да се понижи или повиши. Това е и минусът, ако изберете регулируема лихва, защото вноската ви може да стане по-голяма.

Помислете добре предварително и се спрете на най-удобните за вас условия.

Как да кандидатствате онлайн за ипотечен кредит

Съвременните небанкови финансови институции дават шанс на всеки да се сдобие с желаната сума, без да губи време и да посещава офиси. Използвате удобния онлайн калкулатор, за да изчислите вноската по заема. Лихвеният процент е сигурен и фиксиран и се изчислява от оставащата главница. Нужно е да представите документ за собственост на имота който залагате, молба, след което се прави оглед. Финалните документи са скица и данъчна оценка. Не плащате такси и първоначална вноска, а при желание лесно може да върнете заема предсрочно.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст