
Преките чуждестранни инвестиции у нас нарастват с 47%
За първите три месеца те са 1,393 млрд. евро
Вече има мобилно приложение за подаване на жалби и сигнали
Комисията за защита на потребителите (КЗП), Комисията за защита на конкуренцията, Националната агенция за приходите (НАП) и сектор „Икономическа полиция“ към МВР са основните органи по отношение на контрола и санкционирането на злоупотребите, свързани с въвеждането на еврото. Българската народна банка и Комисията за финансов надзор в съответствие с правомощията си ще осъществяват контрол за спазване на изискванията от поднадзорните им лица.
Всеки гражданин ще има право да подаде сигнал за нарушения до КЗП или до съответния контролен орган чрез техните интернет страници, както и на страницата за приемане на еврото в Република България.
Комисията за защита на потребителите вече пусна мобилно приложение, което позволява да се подават жалби и сигнали бързо и удобно, дори на място, от търговските обекти. Когато потребителят установи нарушение, той може да го заснеме с телефона си и да подаде жалбата си незабавно, като приложи и снимките, доказващи нарушението.
В приложението в реално време се получава информация за хода на проверката и отговорите на жалбите и сигналите. За използването на мобилното приложение потребителите трябва да се регистрират и да попълнят необходимите данни, което отнема 2–3 минути. Жалбоподателите, които вече имат регистрация в сайта на КЗП, получават автоматично достъп и до мобилното приложение.
В периода на двойно обращение при получено плащане в брой в левове или в евро търговецът връща остатъка изцяло в евро. Когато търговецът няма достатъчна моментна наличност да върне остатъка изцяло в евро, връща остатъка изцяло в левове. За тази цел търговците ще бъдат снабдени с евробанкноти и евромонети още преди датата на въвеждане на еврото.
В периода на двойно обращение търговецът може да откаже да приема повече от 50 броя монети в левове, включително стотинки, при една трансакция с купувача.
До датата на въвеждане на еврото снабдяването с евробанкноти и евромонети на търговците се извършва от банките, като това снабдяване се прави въз основа на договори, сключени между банките и търговците.
Получените от търговците евробанкноти и евромонети не могат да бъдат използвани до датата на въвеждане на еврото. Може да се обърнете към обслужващата ви банка и да уточните реда и условията, при които може да се снабдите с евробанкноти и евромонети преди датата на въвеждане на еврото, за да обезпечите дейността си след това.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
За първите три месеца те са 1,393 млрд. евро
Проектобюджетът на ЕК е в размер на 1,98 трилиона евро
В рамките на проверките са били установени над 1700 случая на заетост без трудов договор