
Спалня в самолета: Какви са тайните на екипажа при дълъг полет?
Какво да правите за да „не усетите“ полетите над 13 часа?
За да получат помощ, хората трябва да докажат, че са собственици на съответното опожарено жилище
Помощ от държавата за щети от пожар се иска чрез подаване на заявление за еднократна помощ до 1 578 лева, което е за покриване на жизненоважни нужди като храна, вода, лекарства и дрехи. Пострадалите могат да кандидатстват през общините за допълнителна помощ от 2 500 лева от Фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика, предназначена за закупуване на обзавеждане или техника, унищожени при пожар.
За да получат тази помощ, хората трябва да докажат, че са собственици на съответното опожарено жилище, а заявлението се подава чрез общината в рамките на два месеца от бедствието, това уточнява служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов след пожарите през 2024 година пред БНТ.
Правителството е облекчило процедурите за достъп до помощ и е пренасочило средства за създаване на аварийни групи от безработни в засегнатите общини, които да помагат при разчистването на щетите. Местните власти трябва да заявят нуждите си пред бюрата по труда, за да получат необходимите работници.
Страната ни остава силно уязвима от природни бедствия особено през горещите месеци, но нивото на застрахователно покритие върху имуществото остава тревожно ниско. Едва около 10% от жилищата в България са застраховани, посочват от браншовата организация. По данни на Munich Re загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са били загуби в размер на 140 млрд. долара.
За такива случай с най-голямо покритие е застраховката „Пожар и природни бедствия“, която предоставя финансова защита за движимо и недвижимо имущество на физически и юридически лица, включително сгради, офиси, оборудване, машини, стоки и произведения на изкуството. Тя покрива щети, причинени от пожари, мълнии, експлозии, природни бедствия, вандализъм, кражби чрез взлом, земетресения и други рискове, в зависимост от избраното покритие – основно, разширено или допълнително.
Такава застраховката се сключва за срок до една година и е валидна на територията на Република България. Застрахователната сума се определя от клиента и не може да надвишава реалната или възстановителната стойност на имуществото. Застрахователната премия се изчислява на база вида на имуществото, рисковия профил и срока, като е възможно плащането да бъде еднократно или разсрочено.
При настъпване на застрахователно събитие, застрахованият подава уведомление и необходимите документи, като обезщетението се изплаща до 15 дни след представяне на последния изискуем документ.
Имате право да подадете заявление за държавна помощ по de minimis, насочено към компенсиране на щети от пожар. То се базира на Регламент (ЕС) № 1408/2013, Закона за подпомагане на земеделските производители, както и решения на компетентни органи (областен управител, кмет и ДФ „Земеделие“). Помощта е насочена към физически и юридически лица, като се изисква попълване на лични и организационни данни, включително банкова сметка за получаване на средствата.
Кандидатите трябва да подадат заявление с приложени документи, включително протоколи, удостоверения, пълномощни (ако е приложимо) и други, удостоверяващи правото им да получат помощта. Всички данни трябва да са коректни, като се носи наказателна отговорност по чл. 313 от НК за неверни сведения. Също така, се декларира информираност относно условията по помощта и съгласие с евентуалното публикуване на определени данни. Изискват се и декларации за вече отпусната помощ de minimis по Регламент (ЕС) № 1408/2013 и други регламенти за последните три години.
Държавен фонд „Земеделие“ утвърди близо 1,9 млн. лева по помощ de minimis за компенсация на щети от пожари през 2024 г., обхващаща 184 стопани. При такива ситуации експертните комисии към Областните дирекции „Земеделие“ установяват щетите, въз основа на които са определени допустимите за подпомагане лица.
Финансовата подкрепа покрива щети върху 3 387 хектара земеделски площи, над 850 пчелни семейства, кошери и овце. Ставките на подпомагане варират в зависимост от вида култури или животни – например 8 763 лв./ха за овощни насаждения и 191 лв./бр. за пчелни семейства. Максималната помощ, която може да получи един стопанин за три години, е 25 000 евро (близо 49 000 лв.). През 2024 г. по линия на помощ de minimis за щети от пожари са изплатени 1 368 534,44 лв. на 147 земеделски стопани. Допълнително, 267 391 лв. са предоставени като индивидуална помощ на още 8 стопани.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Какво да правите за да „не усетите“ полетите над 13 часа?
От оживените улици до света „без прозорци“
Засега компаниите избягваха подобни мерки заради острия недостиг на работна ръка