
Защо във Финландия няма нито един бездомник?
Благодарене на специфична програма, страната успешно се бори с бездомността
Повечето от тях се намират в Европа
С динамиката на забързаното ежедневие става все по-трудно за всеки да намери спокойствие, далеч от шума. Глобалният индекс на мир (GPI) е най-престижният международен показател, който измерва състоянието на всяка една държава по света и колко е спокоен живота там. Това е 18-ото издание на GPI, който обхваща 163 независими държави и територии, покривайки 99,7% от населението на планетата.
Според тазгодишния доклад, средното ниво на глобален мир е спаднало с 0,56%. Това е 12-ото влошаване през последните 16 години, като 65 държави са отбелязали подобрение, докато при 97 се отчита влошаване. Това е най-големият брой страни с влошен мир от началото на изследването.
Исландия остава на първо място в света по спокойствие, запазвайки лидерската си позиция от създаването на индекса досега. Страната е най-мирната в категориите „Продължаващи конфликти“ и „Милитаризация“ и заема второ място в „Сигурност“. Въпреки че общият ѝ резултат е леко спаднал с 1,55% заради увеличени насилствени демонстрации, Исландия остава далеч напред пред останалите страни
Ирландия се изкачва с една позиция и вече е втората най-мирна страна в света. Тя е и втората най-мирна в Европа. Страната се отличава с независимата си външна политика и е сред малкото членки на ЕС, които не участват в НАТО. Тази неутрална позиция допринася за положителния ѝ имидж на глобалната сцена.
Австрия запазва третото място в глобалната класация и в рамките на Европа. Тя се представя силно във всички категории на GPI, с особено добри резултати по отношение на сигурността и липсата на конфликти. Страната поддържа една от най-ниските икономически загуби – 4,23% от БВП.
Нова Зеландия продължава да е най-мирната страна в Азиатско-тихоокеанския регион, класирайки се на четвърто място в световен мащаб. Леко влошаване в милитаризацията е регистрирано поради увеличените военни разходи и проблеми със задържането на персонала във въоръжените сили. Независимо от това, страната постига напредък в категорията „Сигурност“, особено благодарение на спад в терористичната заплаха.
Сингапур се издига до 5-ото място в света и е на второ място в своя регион. Страната е първа по резултат в категориите „Сигурност“ и „Продължаващи конфликти“. Въпреки високите военни разходи, Сингапур демонстрира стабилност, контрол и висока степен на обществена безопасност.
Швейцария напредвас три позиции до 6-о място в света. Страната е четвърта по сигурност и мир в Европа, но е и сред най-големите износители на оръжие на глава от населението – парадоксален факт, предвид нейния общо мирен профил.
Португалия се класира на 7-о място и продължава възхода си от 14-ата позиция през 2014 година. Тя е втора в света по най-ниска милитаризация и пета по мир в Европа. Страната поддържа стабилна вътрешна сигурност и ниско ниво на конфликти.
Дания се понижава от 5-о на 8-о място, като остава шеста в Европа. Въпреки стабилната си социална структура, страната бележи ръст във вноса и износа на оръжие, което влияе отрицателно на индекса на милитаризация.
Словения е единствената държава от Централна Европа, която попада в топ 10. Въпреки лек спад, тя е седма най-мирна в Европа и пета в областта на милитаризацията. Постижението ѝ подчертава устойчивия подход към мир и сигурност.
Малайзия отбелязва най-големия напредък в топ 10, изкачвайки се с девет позиции. Тя е третата най-мирна страна в Азиатско-тихоокеанския регион и значително подобрява класирането си от 2014, когато е била на 33-то място. Успешното ѝ управление на вътрешната сигурност и стабилността ѝ осигуряват висока позиция в глобалната класация.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Благодарене на специфична програма, страната успешно се бори с бездомността
Какво трябва да правите, за да станете официален гражданин?
Това са най-скъпите туристически дестинации в нашата съседка