
Целта на Сам Алтман е ChatGPT да помни „целия ти живот“
Младите хора вече почти не взимат житейски решения без ChatGPT
Официалният уебсайт гласи: „Бъдещето няма да чака, нито пък ние"
В бизнеса и политиката няма съвпадения. Точно преди пристигането на американския президент Доналд Тръмп в Близкия изток, Рияд стартира Humain - държавна компания за изкуствен интелект. На пръв поглед поредната бизнес дейност на богатото кралство и неговия престолонаследник, който преди това обяви, че ще диверсифицира икономиката на страната си, така че тя да не разчита само на приходи от петрол, но и на други бизнеси, докато поглед под повърхността дава по-дълбок контекст.
Американският президент иска да види саудитски пари инвестирани в американски компании и следователно в американската икономика, а богатото кралство иска да привлече технологични гиганти. Някои от тях, съобщи Reuters, са присъствали на презентацията на компанията на Саудитско-американския инвестиционен форум.
Humain ще бъде ръководен от Тарек Амин, който подаде оставка като главен изпълнителен директор на Aramco Digital и Rakuten в края на миналата година, докато проектът, подкрепен от суверенния фонд на държавата - Публичния инвестиционен фонд (PIF), ще бъде председателстван от саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман.
Със стартирането на компания за изкуствен интелект, кралството също така изпрати послание, че страната няма да седи безучастно как съседът ѝ Обединените арабски емирства, които са инвестирали 100 милиарда долара в сектора, развива бизнес с изкуствен интелект. Конкуренцията между Саудитска Арабия и ОАЕ в инвестициите в изкуствен интелект е ожесточена, тъй като и двете страни се стремят да станат регионални лидери в областта. Подходите им обаче са различни – ОАЕ разчитат повече на вече развита инфраструктура, докато Саудитска Арабия инвестира в изграждането на дългосрочна база.
Официалният уебсайт на Humain гласи:
„Бъдещето няма да чака, нито пък ние. Ние комбинираме човешка преценка с изпълнение с изкуствен интелект, за да изградим системи, които вършат нещата – по-бързо, по-умно и в голям мащаб.“
Саудитска Арабия, чрез своята инициатива „Визия 2030“ , обяви дейностите на страната, които ще доведат до намаляване на зависимостта от петрола. Инвестирането в областта на изкуствения интелект е стъпка към постигането на тази цел. Само обявените споразумения с производители на чипове, оператори на облачни услуги и компании за центрове за данни са на стойност 15 милиарда долара, което чрез тази капка в морето, когато става въпрос за пари, показва колко е готова да инвестира в технологичния сектор.
Също така, Суверенният инвестиционен фонд на Саудитска Арабия обяви, че Humain ще се съсредоточи върху разработването на собствена технология за изкуствен интелект, тоест ще работи върху изследвания и създаване на иновации в сектора на изкуствения интелект, които ще бъдат внедрени в икономиката на кралството.
Но как да се стигне до микрочипове или мозъка на алгоритмите с изкуствен интелект, е въпрос, който е във фокуса на вниманието на Саудитска Арабия. Припомняме, че всяко решение, което AI взема, разпознаване на лица, превод на език, управление на автономно превозно средство, е резултат от сложни математически операции, извършвани върху чипове. Колкото по-мощен е чипът, толкова по-бързо AI може да се учи и да взема по-добри решения.
Посещението на Тръмп, както съобщават чуждестранни медии, може да доведе до споразумения и по този въпрос. Както съобщава Ройтерс, Тръмп заяви днес, че скоро ще има съобщение дали САЩ ще облекчат ограниченията върху износа на микрочипове за някои страни от Персийския залив.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Младите хора вече почти не взимат житейски решения без ChatGPT
CarPlay Ultra е съвместим с iPhone 12 или по-нов модел, работещ с iOS 18.5
Рекорден ръст на заплатите у нас през 2025 г.