1 USD
1.89243 BGN
Петрол
76.75 $/барел
Bitcoin
$98,264.8

Шест неща, които ще станат по-скъпи за американците след митата на Тръмп

Топ 5

От друга страна, Канада може да се наложи да се лиши от портокали

Президентът Доналд Тръмп натисна бутона за пауза - поне засега - за налагането на мита срещу вноса от съседните на САЩ Канада и Мексико. Споразумения в последния момент с лидерите на Мексико и Канада спряха за един месец търговската война в Северна Америка.

Тримата търговски партньори имат дълбоко интегрирани икономики и вериги за доставки, като промишлени стоки на стойност около 2 милиарда долара пресичат границите на ден, казва BBC.

Тръмп казва, че иска да защити американската индустрия, но много икономисти предупреждават, че подобни тарифи могат да доведат до покачване на цените за потребителите в САЩ. Това е така, защото данъкът се плаща от местната компания, внасяща стоките, която може да избере да прехвърли разходите директно върху клиентите или да намали загубите от вноса, което би означавало по-малко налични продукти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

И така, какво може да стане по-скъпо, ако митата на Тръмп се приложат?

Автомобили

Колите вероятно ще поскъпнат - с около 3000 долара според TD Economics. Това е така, защото частите пресичат границите на САЩ, Канада и Мексико няколко пъти, преди превозното средство да бъде сглобено.

В резултат на по-високите данъци, плащани върху вноса на части за производството на колите, вероятно разходите ще бъдат прехвърлени на клиентите.

Бира, уиски и текила

Популярните мексикански бири Modelo и Corona може да станат по-скъпи за клиентите в САЩ, ако американските компании, които ги внасят, прехвърлят увеличените данъци върху вноса. Възможно е обаче също така, вместо да прехвърлят увеличението на разходите, фирмите просто да внасят по-малко.

Modelo стана марка бира номер едно по продажби в САЩ през 2023 г. и все още го държи.  

По-сложно е, когато става дума за спиртните напитки. Секторът е до голяма степен свободен от мита от 90-те години на миналия век. Индустриални органи от САЩ, Канада и Мексико издадоха съвместно изявление преди обявяването на митата, в което се казва, че са „дълбоко загрижени“.

Те казват, че определени марки, като бърбън, уиски от Тенеси, текила и канадско уиски, са „разпознати като отличителни продукти и могат да се произвеждат само в определените от тях страни“. Така че, като се има предвид, че производството на тези напитки не може просто да бъде преместено, доставките може да бъдат засегнати, което да доведе до повишаване на цените. Търговските органи също подчертаха, че много компании притежават различни марки спиртни напитки и в трите страни.

Къщи

Вносът на канадски дървен материал ще бъде засегнат от митата за внос в САЩ. Тръмп каза, че САЩ разполагат с „повече дървен материал, отколкото някога сме използвали“.

Въпреки това Националната асоциация на строителите на жилища призова президента да освободи строителните материали от предложените тарифи „поради вредното им въздействие върху достъпността на жилищата“.

Индустриалният орган има „сериозни опасения“, че митата върху дървения материал могат да увеличат разходите за строителство на домове – които са направени предимно от дърво в САЩ – и също така да отблъснат предприемачите да строят нови домове.

Кленов сироп

Що се отнася до търговската война с Канада, „най-очевидното“ въздействие върху домакинствата би било върху цената на канадския кленов сироп, според Томас Сампсън, доцент по икономика в Лондонското училище по икономика.

Производството на кленов сироп в Канада за милиарди долари представлява 75% от цялото световно производство на кленов сироп.

По-голямата част от сладкия продукт - около 90% - се произвежда в провинция Квебек, където преди 24 години беше създаден единственият в света стратегически резерв от кленов сироп.

Цени на горивата

Канада е най-големият чуждестранен доставчик на суров петрол за Америка. Според най-новите официални търговски данни 61% от петрола, внесен в САЩ между януари и ноември миналата година, идва от Канада.

Докато канадските стоки, внасяни в САЩ, са обложени с 25%, енергетиката е изправена пред по-ниска тарифа от 10%.

Сега САЩ нямат недостиг на петрол, но типът, който техните рафинерии са предназначени да преработват, означава, че зависи от така наречения „по-тежък“ суров петрол от предимно Канада и някои от Мексико.

„Много рафинерии се нуждаят от по-тежък суров петрол, за да увеличат максимално гъвкавостта на производството на бензин, дизел и реактивно гориво“, според American Fuel and Petrochemical Manufacturers. Това означава, че ако Канада реши да намали износа на суров петрол като отмъщение на митата на САЩ, това може да доведе до покачване на цените на бензиностанциите.

Авокадо

Една вносна храна, при която американските потребители биха могли да видят значително увеличение на цените, е авокадото. Отглеждано предимно в Мексико поради топлия и влажен климат, мексиканското авокадо съставлява почти 90% от пазара на авокадо в САЩ всяка година.

Въпреки това, ако митата влязат в сила, Министерството на земеделието на САЩ предупреди, че цената на авокадото - заедно с популярните ястия на базата на авокадо като гуакамоле - може да скочи, особено до Super Bawl в неделя на 9 февруари.

Как стоят нещата със стоките в Канада?

Преди споразумението на Тръмп с Джъстин Трюдо за пауза на митата да бъде обявено в понеделник, Канада заплаши с ответни данъци върху вноса. Първоначалният транш от 30 милиарда канадски долара трябваше да започне във вторник - което означава, че цените вероятно ще се повишат и за потребителите на север от границата.

Отава публикува списък на целия внос от САЩ, който незабавно ще бъде обложен със съответните 25% мита. Те включват основни продукти от магазините за хранителни стоки, като портокали - продукт, който Канада не може да отглежда в изобилие поради по-хладния си климат.

Алкохолът с произход от САЩ също би бил по-труден за намиране от канадците. Провинции като Онтарио, Британска Колумбия, Манитоба, Ню Брънзуик и Нова Скотия заявиха, че ще изтеглят целия американски алкохол от рафтовете си от вторник.

Всеки американски алкохол - включително бира и вино - който канадците могат да намерят, вероятно ще види увеличение на цената, тъй като е в менюто за ответни мита.

Канадските купувачи може да усетят щипката от по-слабия канадски долар, ако пазаруват онлайн.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации