Сам Алтман: Детето ми никога няма да бъде по-умно от AI
Меките умения все още остават важни за работодателите
Търговското напрежение между Вашингтон и Брюксел е осезаемо, но как ще се отрази у нас?
Страните по света нервно чакат да видят дали – и как – Доналд Тръмп ще изпълни драстичните си заплахи за налагане на мита, след като положи клетва като президент на САЩ в понеделник, 20 януари.
Ако Тръмп направи всичко, което каза, Китай ще плаща 60% мита върху стоките, които внася, Канада и Мексико - 25%, а страните в ЕС, сред които е и България, до 20%.
Тръмп изля гнева си срещу Европейския съюз, че не купува достатъчно американски автомобили или селскостопанска продукция и посочи като "трън" в очите немските коли по улиците на Манхатън.
Търговското напрежение между Вашингтон и Брюксел е осезаемо, а примирието относно собствените ответни мита на ЕС ще изтече в края на март - и Брюксел се надява, че това ще принуди Тръмп да се върне на масата за преговори, казва Politico.
Урсула фон дер Лайен вече предложи да бъде закупен повече втечнен природен газ от САЩ, за да се изравни търговският баланс. Но в случай, че отношенията станат твърде изострени, ЕС може да прибегне до нарастващия си арсенал от инструменти за търговска защита. Освен класическите разследвания за субсидии и дъмпинг, има и инструменти за налагане на контрол върху износа или мита. Възможно е ЕС да наложи мита, подобни на тези, наложени от Тръмп, върху американски стоки, като мотоциклетите Harley-Davidson, бърбънът Jack Daniel’s или дънки Levi’s.
За bTV Бизнес Новините икономистът, съосновател и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП), който ще бъде лектор на най-голямата безплатна онлайн конференция за инвестиции и лични финанси в България - InvestPRO Conference 2025, посочи най-чувстивителните точки относно политиката на Доналд Тръмп, които притесняват икономистите, но и положителните страни на стъпките, които новото правителство на САЩ ще предприеме.
"Заявките на Тръмп за водене на търговска война са притеснителни за икономистите още от времето на първия му мандат. Оказа се, че те са популярни не само в неговата администрация, а постепенно се превърнаха в споделен подход и за двете американски партии, след като бяха запазени и развити от Джо Байдън. За съжаление, геополитическата несигурност и противопоставянето между големите страни ще продължат да определят посоката на по-малко свободна търговска политика и разделянето на съревноваващи се блокове, каза Стоян Панчев за bTV Бизнес Новините.
Ще се отразят ли икономическите политики на Доналд Тръмп на България?
Панчев припомни, че като член на общото митническо пространство с останалите страни от Европейския съюз, България ще трябва да работи под общ знаменател с тях и на същите условия.
"Нашият износ за САЩ е концентриран в сектори с висока добавена стойност, така че едва ли ще бъде засегнат негативно. Ако Европа успее да се вмести в една обща стратегия за френдшоринг в споменатия свят, все по-често разделян на търговски блокове, нашата страна ще е в особено добра позиция заради сравнителните си предимства като цена на труд и все още не твърде високо данъчно облагане, спрямо други европейски страни", добави икономистът.
?
По негови думи очакваните промени ще са много положителни за редица индустрии - Със сигурност за технологичните компании от Силициевата долина, за крипто сектора, за енергийния и ресурсен сектор.
"Цяла корпоративна Америка ще очаква и по-ниски данъци, каквито видяхме по време на първия мандат на Тръмп. Високи очаквания има и от традиционните бази за индустриално производство в САЩ като Пенсивания и Мичиган, които решиха изборите в полза на Републиканската партия", каза икономистът.
"Икономиките в ЕС и Великобритания са в изключително лошо положение спрямо САЩ от времето на Голямата рецесия през 2008 г. Постепенно Европа изостава в темпа на икономически ръст и затъва в самосъздадени проблеми. Те включват тежки регулации, блокиращи развитието на иновативни компании, енергийна политика, правеща електричеството и горивата изкуствено скъпи, данъчно облагане, което наказва бизнеса и стопира развитието на нови фирми. Първото, което трябва да предприеме Европа е да спре сама да блокира стопанския си просперитет", добави той.
Понякога икономистите казват, че президентските кампании в САЩ са лишени от големи, значими политически идеи. Този път обаче имаме амбициозната заявка за промяна на Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност като 47-мият президент на САЩ.
Това е най-дълбоката промяна в политиката, предложена в последните президентски мандати като идеята на новия президент на САЩ да повиши митата върху вносните стоки, до нива, които САЩ не са виждали от много десетилетия, предизвика вълнения в световната икономика. Като част от общия европейски пазар няма как това да не се отрази на България, но само времето ще покаже как!
Последвайте businessnovinite.bg вМеките умения все още остават важни за работодателите
Те бяха спрени в началото на януари тази година
Какви ще бъдат първите му действия по отношение на климата?