
Може ли кибератака да е спряла електричеството в Испания и Португалия?
Без ток останаха домове, офиси, влакове и светофари
От къде Европа се снабдява с тези метали?
Китай отговори на допълнителни 10% мита върху китайския внос в САЩ, наложени от американския президент Доналд Тръмп. Отговорът също включва вносни тарифи за някои американски продукти, както и нови ограничения за износ на пет метала, които са ключови за технологичната надпревара на Китай със САЩ, съобщава Reuters. Ето кои са те:
1. Волфрам
Китай е отговорен за над 80% от световното производство на волфрам, който поради своята здравина. Той е вторият най-твърд материал след диамантите и се използва в производството на артилерийски боеприпаси, броня и инструменти за рязане и пробиване. Миналата година китайското производство е било 67 хиляди тона, докато общото световно производство е било 81 хиляди тона, според Геоложката служба на САЩ (USGS). С производството си Китай контролира 30% от световния пазар извън Китай.
САЩ използват по-голямата част от своя волфрам за производство на волфрамов карбид, който се използва в строителството, металургията или добива на нефт и газ. Последната мярка на Китай ограничи износа на осем вида волфрамови продукти и методите за тяхното производство.
ЕС включи волфрама в списъка на критичните суровини, които са важни за европейската икономика, но в същото време представляват риск за сигурността на доставките. Европейски страни също са в списъка на най-големите производители на този метал.
2. Бисмут
С 13 хиляди тона производство на бисмут през 2024 г. Китай представлява около 80% от световното производство. Това възлиза на 16 хиляди тона, според данни на USGS. Подобно на волфрама, САЩ не са имали първично производство на бисмут от 1997 г., който се използва в припои, сплави, металургични добавки, фармацевтични продукти и ядрени изследвания. Две трети от вноса на бисмут в САЩ идва от Китай.
ЕС е силно зависим от Китай за бисмут, поради което елементът също е включен в списъка на критичните суровини.
3. Молибден
Молибденът се използва главно за втвърдяване на стоманени сплави, което ги прави по-устойчиви на топлина и корозия. Използва се и в смазочни материали, пигменти и като катализатор в петролната промишленост. Според данни на USGS Китай представлява около 40% от световното производство на молибден миналата година със 110 000 тона, докато Съединените щати представляват 12% с 33 000 тона. Но по отношение на обема на запасите двете страни са почти равни, всяка с една пета от световните запаси на този метал.
Европа не класифицира елемента като критична суровина. ЕС внася най-много от САЩ, Чили и Перу, които са и тримата най-големи производители в света след Китай, според данни от Европейската информационна система за суровините, цитирана от словенското издание на Forbes.
4. Телур
Този метал се произвежда най-вече като страничен продукт от обработка на мед. Използва се в металургията, слънчеви панели, чипове памет и други продукти. Според USGS Китай е произвел около три четвърти от световния рафиниран телур през 2024 г., със 750 тона. Световното производство миналата година възлиза на 980 тона.
В Европа най-големият производител е Швеция, която е произвела 46 тона телур през 2024 г. Швеция има повече от 700 тона оценени запаси. Телурът също не е включен в европейския списък на критичните суровини.
5. Индий
Индият се използва в производството на телефонни и телевизионни екрани. Според данни на USGS Китай е водещият производител, който представлява около 70%. Вторият по големина производител на рафиниран индий е Южна Корея със 180 тона през 2024 г. Китай изпраща три четвърти от износа си в Южна Корея и друга десета (35 тона) в САЩ.
ЕС не класифицира индия като критична суровина, тъй като той задоволява повечето от нуждите си от вътрешния пазар.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Без ток останаха домове, офиси, влакове и светофари
На площадката на АЕЦ "Козлодуй" може да бъдат изгадени още 4 блока, обяви Делян Добрев