1 USD
1.89923 BGN
Петрол
80.6 $/барел
Bitcoin
$102,714.0

Забравете златото, най-скъпият метал струва 27 млн. долара за грам

Свят

Той е синтетичен елемент, което означава, че не се среща в природата

През 2024 г. златото достигна рекордни върхове. През последните 50 години цената му се е увеличила с повече от 6500%. Графично, ако човек беше инвестирал 1000 долара в злато през 70-те години на миналия век, днес щеше да има 66 000 долара. Но въпреки факта, че златото върви към рекордната си цена то все още не е най-скъпият метал в света.

Кой е най-скъпият метал?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Най-скъпият метал в света е калифорний, синтезиран за първи път през 1950 г., и е скъп поради изключителната си рядкост и приложение в медицината, индустрията и сигурността, съобщават Forbes.

Световна наличност от 10гр

Той е синтетичен елемент, което означава, че не се среща в природата и трябва да се произвежда в лаборатория. За първи път е синтезиран в университета Бъркли. Той е много рядък и всяка година се произвеждат само 40 до 50 милиграма, а до края на 2023 г. световните запаси от метала бяха около 10 грама, разделени между САЩ и Русия, единствените страни, способни да го синтезират.

Сложността в производството му го прави невероятно скъп. Произвежда се чрез бомбардиране на плутоний-239 с неутрони в ядрен реактор. Полученият изотоп калифорний-252 след това се отделя от други материали и се пречиства, отнемащ време и скъп процес. Производственият процес изисква специализирано оборудване и опит, а търсенето на Californium-252 е сравнително ниско в сравнение с други материали, което също допринася за високата му цена.

Полезен в медицината

Цената на производството на метала се оценява на 27 милиона долара на грам. Освен от сложния производствен процес, високата му цена се определя и от краткия му полуживот и сравнително ниското търсене на материала.

Той е високо ценен и полезен в няколко индустрии. Той е силно радиоактивен, излъчва както алфа, така и неутронни частици, което го прави полезен в различни приложения, където се изисква силен източник на неутрони. Използва се при лечение на рак за унищожаване на ракови клетки и за откриване и измерване на нефтени находища дълбоко под земята.

В промишления сектор калифорният се използва в неутронната радиография за контрол на качеството на материалите и заваръчните шевове. Способността му да открива вътрешни дефекти го прави незаменим в области като конструирането и производството на високо прецизно оборудване.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст