1 USD
1.89243 BGN
Петрол
76.75 $/барел
Bitcoin
$98,264.8

Meta не пести средства: 100 млрд. долара за VR и смарт очила

Meta очаква да увеличи инвестициите си в Reality Labs

Meta прави рискова инвестиция във виртуалната реалност (VR) и смарт очила, като инвестициите й се очаква да надхвърлят 100 милиарда долара през 2025 г. Марк Зукърбърг заяви, че 2025 г. ще бъде ключова година за определяне дали компанията е на път да достигне стотици милиони и евентуално милиарди очила, захранвани с AI, съобщава Financial Times. 

Струва ли си рискът, който Зукърбърг поема?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Компанията направи значителна инвестиция в AI очила и VR, но тези продукти все още не са оказали значително влияние върху приходите на компанията. През четвъртото тримесечие на 2024 г. подразделението на Meta Reality Labs отчете оперативна загуба от 4,97 милиарда долара, с 1,1 милиарда долара продажби. По-специално, Reality Labs на Meta включва изследвания и разработки в разширената реалност, виртуалната реалност и смесената реалност (MR).

Въпреки това Meta остава оптимистично настроена за техния дългосрочен потенциал, като ги разглежда като ключови двигатели на растежа в бъдеще. Компанията също така подчерта успеха на своите смарт очила Ray-Ban, разработени в партньорство с EssilorLuxottica. Според източници, запознати с представянето на компанията, цитирани от Financial Times, Meta е продала 1 милион чифта интелигентни очила Ray-Ban през 2024 г. От друга страна, слушалките Quest VR на компанията все още се борят да придобият масова привлекателност, като оценките предполагат около 30 милиона продадени бройки.

Инвестиция в технологии 

Meta очаква да увеличи инвестициите си в Reality Labs с допълнителни 20 милиарда долара през 2025 г., което ще увеличи общата инвестиция още повече. Като цяло Meta предвижда капиталовите си разходи за 2025 г. да варират между 60 и 65 милиарда долара, като се фокусират върху инвестициите в генеративен AI и основния си бизнес.

Зукърбърг има амбиция да създаде нова компютърна платформа, която евентуално да замени смартфоните и да намали зависимостта на Meta от Apple и Google за разпространение на приложения. Зукърбърг също работи за разработването на по-усъвършенствани AR очила, които смесват виртуално съдържание с реалния свят, разкривайки своя прототип, Orion, през септември. Съперници като Apple и Google също работят върху подобни устройства.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации