Марио Пешев, който стигна до 1 000 000 000 читатели

Технологии

За него технологиите са комбинация между изкуство, наука и занаят

 

1 милиард души, само си представете, повече от 10% от хората на нашата планета… Толкова са на брой посетителите, които всеки месец влизат на сайтовете, за които се грижат Марио Пешев и неговият екип.

Неотдавна ви разказахме за WordPress – платформата, която крепи на раменете си поне 1/3 от всички страници в мрежата. Създадена от програмиста Мат Муленвег, днес тя продължава да бъде с отворен код, всеки е добре дошъл, за да помогне в следващите стъпки, така че тя да става все по-добра, ефективна и адекватна към новите предизвикателства. А ето че сред редовете код, изграждащи платформата, има и немалко, написани от днешния ни гост.

Снимка: Сигитални истории
Code is poetry

WordPress направи така, че днес всеки да може да има своето достойно място в мрежата. А Марио е автор на „парчета“ от кода, които използва всеки един от стотиците милиони сайтове, базирани на платформата. Докато в същия момент неговата компания DevriX е сред 20-те най-търсени WordPress агенции в света.

Той създава първия си уебсайт през 1999-а, а през 2010-а завинаги го печели идеята на WordPress. Оттогава прави всичко по силите си, за да помага на общността, на всеки, който иска да допринесе за платформата, или пък да я използва пълноценно. Като същевременно успява да намери и пазарната ниша, създавайки модули за корпоративни страници.

“Code is poetry“, „компютърният код е поезия“, гласи мотото на WordPress. На това мнение е и Марио Пешев. За него технологиите са комбинация между изкуство, наука и занаят.

„Изкуство, защото все още се изисква креативност за решаването на проблемите. И има много иновации, които водят до толкова активното развитие в сектора през последните десетилетия. Наука, защото основите са ясни и изключително полезни за изграждане на добра среда за развитие. И занаят, защото отнема години, ако не и десетилетия, а дори и след това ученето е непрестанно“, казва Марио.

Супер Марио

Той има пъстър и вече доста дълъг опит зад гърба си, още от времената, когато сайтовете бяха просто статични картинки и текстове, много преди да се превърнат в днешните интерактивни приключения. Но кое ли се оказва най-изненадващо в това развитие? „Това, че се случи невероятно бързо. Компютри вкъщи бяха рядкост дори в София, интернет беше мираж. По онова време използвахме модеми за връзка, а телефонните линии основно бяха дуплекс – когато ти говориш, съседът ти получава „заето“ и трябва да те изчака, за да може да се свърже. С какви проблеми се сблъсквахме преди, е невъзможно да се представи днес на децата, които започват да крещят, ако им лагне Netflix клипчето на таблета или TikTok филтърът не изглежда точно както си представят“.

Марио започва като програмист на свободна практика, а днес е начело на компания с повече от 50 служители, които, както започнахме, се грижат за впечатляващи по брой и качество страници. Със сигурност и вие нерядко сте попадали на такива, дори без да подозирате, че зад тях се крие работата на българския екип. 

През годините му се налага да трупа управленски опит. Марио споделя концепцията на Гари Вайнерчук, че „ти работиш за служителите си, не обратното“. „Особено в дигиталния свят, където интелектът се цени безкрайно и конкуренцията е световна, адекватните служители могат да работят практически навсякъде. Търсенето е повече от предлагането, а мотивацията за работа е кът. Конкуренцията активно и целенасочено опитва да краде таланти по всевъзможни начини“.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст