1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Какво е блокчейн и как работи?

Технологии
 

Блокчейн е иновативната технология за бази данни, която е в основата на почти всички криптовалути

Блокчейн е иновативната децентрализирана технология за бази данни, която е в основата на почти всички криптовалути.

Блокова верига или блокчейн (blockchain), идва от block ( блок) и chain (верига) и е метод за съхранение на информация в компютърна мрежа, който представлява непрекъснато растящ списък от компютърни записи, наречени „блокове“, свързани и кодирани помежду си.  

Докато криптовалутата е най-популярната употреба за блокчейн в момента, технологията предлага потенциал да обслужва много широк спектър от приложения.

Как работи блокчейн?

В основата си блокчейн е разпределен дигитален регистър, който съхранява данни от всякакъв вид. Блокчейн може да записва информация за транзакции с криптовалута, собственост на NFT или интелигентни договори DeFi.

Въпреки че всяка конвенционална база данни може да съхранява този вид информация, блокчейнът е уникален с това, че е напълно децентрализиран. Вместо да се поддържат на едно място, от централизиран администратор (представете си електронна таблица на Excel или банкова база данни) много идентични копия на база данни блокчейн се съхраняват на множество компютри, разпределени в мрежата. Тези отделни компютри се наричат ​​възли.

Блоковата верига се съхранява в мрежата в разпределен вид (с физически копия върху отделни компютри) и не съществува едно-единствено „главно копие“. Участниците в мрежата са равноправни и спазват определен протокол за валидиране на новите „блокове“. Веднъж валидиран и записан, никой „блок“ не може да бъде променян, без да се променят всички следващи „блокове“.

Първото детайлно описание на блокчейн е описано в т.нар. „бяла книга“, публикувана от Сатоши Накамото на 31 октомври 20008г. По-късно се разбира, че най-вероятно е потребителско име и такъв човек не съществува.

На 3 януари 2009г. е „изкопан“ първият „блок“, наречен „генезис блок“, който е част от първия блокчейн в света и това дава началото и на първата криптовалута, наречена биткойн. 

Няколко дни по късно на 12 януари е направена първата транзакция, която ползва блокчейн технология, чрез биткойн.

Как се "копае" в блокчейн?

В блокчейн технологията потвърждаването на транзакциите и тяхното организиране във времето се прави от копачите.

„Копаене” е термин, който се използва за да обясни валидацията на транзакции, които чакат да бъдат добавени към блокчейн базата данни. Копаенето е съществено за блокчейни работещи с протокола за доказателство за извършена работа, както е при биткойн. Тенденцията при новите блокчейн мрежи е да използват доказателство за залог, което им дава възможност изключат копаенето като действие.

Когато има публикувана транзакция в мрежата „копачът“ първо проверява валидността чрез дигитален подпис, закачен към транзакцията. Той е  математически създаден и труден за фалшифициране, защото изисква фалшификаторът да знае частния ключ.

Криптовалутите нямат централизирана система, която да потвърждава транзакции. При биткойн, цялата работа бива свършена от миньорите. Те създават нови биткойни в процеса.

Процесът се нарича добив или „копаене“ заради многото си прилики с копаенето на злато. И в двата случая се изисква инвестиция на много работа и енергия за да се възнагради с ценен актив.

 

Как се печели в блокчейн?

Ако един „копач“ е успешен, той ще бъде възнаграден с нови биткойни.

В наши дни възнаграждението никога не се получава само един единствен човек, защото никой в света не притежава достатъчно изчислителна мощност на свое разположение, за да реши сложните математически операции нужни са успешното валидиране на блок.

За това миньорите се съюзяват, създавайки “пулове за копаене” (mining pools), за да могат да обединят силите си. След това наградата е разпределена на пропорции, които зависят от това, кой колко работа е свършил в пула. Тези с повече изчислителна мощност получават по-голямо възнаграждение.

Наградата се разполовява на всеки 210,0000 блока. Всеки блок е свързан с предишния във веригата, водеща назад, чак до първоначалния генезисен блок.

Първоначално миньорите бяха възнаграждавани с 50 биткойна, а през 2012 г. възнаграждението беше намалено наполовина до 25 биткойна. Намаляването наполовина става веднъж на всеки четири години. Можете да следите обратното броене тук.

Към момента наградата за блок е 6,25 койна на блок и ще намалее до 3,125 койна на блок след разполовяване.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии