Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
ЦЕРН празнува 70-ти рожден ден с големи постижения
Навършват се 70 години от създаването на ЦЕРН. Европейският център за ядрени изследвания (CERN) е съкращение от френските думи „Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire“, което означава Съвет на Европа за ядрени изследвания.
Разположен на границата между Швейцария и Франция и близо до град Женева, ЦЕРН е най-голямата изследователска лаборатория в света по физика на елементарните частици. Основната цел на ЦЕРН е съвместно извършване на изследвания, които страните членки не могат да реализират със собствените си бюджетни възможности. ЦЕРН е център, където са направени много важни научни открития, които също са счетени за достойни за Нобелови награди.
ЦЕРН е основан през 1954 г. в сътрудничество с 12 европейски държави (Белгия, Германия, Франция, Дания, Холандия, Англия, Швеция, Швейцария, Италия, Норвегия, Югославия и Гърция), за да може Европа да настигне САЩ в областта на физиката след Втората световна война. От създаването си Центърът служи като успешен пример за международно сътрудничество с широко участие. Броят на страните-членки на ЦЕРН е 21 към 2014 г.
Един от най-престижните изследователски центрове в света, основната дейност на ЦЕРН е физиката. Основата за това е да разберем какво има във Вселената, откъде идва и къде отива. В ЦЕРН използва някои от най-големите и сложни машини в света, за да изследва най-малките градивни елементи на природата, основни частици. Тези малки частици материя се сблъскват, за да разрешат основните закони на природата. Лабораторията предоставя най-модерните научни възможности за използване от изследователите.
ЦЕРН не само хвърля светлина върху удивителния свят на физиката на елементарните частици, но също така насочва вниманието към международното сътрудничество, целите и прогреса. Създаден е, за да научи повече за това как работи Вселената чрез изучаване на формите на енергия и материя. Той се възползва от най-модерното оборудване в света, включително Големия адронен колайдер.
Какво представлява колайдерът и защо е толкова важен?
Големият адронен колайдер (LHC) е най-големият и най-мощен ускорител на частици в света. Той стартира за първи път на 10 септември 2008 г. и остава най-новото допълнение към ускорителния комплекс на ЦЕРН. LHC се състои от 27-километров пръстен от свръхпроводящи магнити с редица ускоряващи структури за повишаване на енергията на частиците по пътя.
Вътре в ускорителя два лъча от високоенергийни частици се движат със скорост, близка до скоростта на светлината, преди да бъдат накарани да се сблъскат. Лъчите се движат в противоположни посоки в отделни лъчеви тръби – две тръби, поддържани при свръхвисок вакуум. Те се насочват около ускорителния пръстен от силно магнитно поле, поддържано от свръхпроводящи електромагнити. Електромагнитите са изградени от намотки от специален електрически кабел, който работи в свръхпроводящо състояние, като ефективно провежда електричество без съпротивление или загуба на енергия.
Това изисква охлаждане на магнитите до -271,3°C – температура, по-ниска от космоса. Поради тази причина голяма част от ускорителя е свързана към система за разпределение на течен хелий, която охлажда магнитите, както и към други услуги за доставка.
Хиляди магнити от различни разновидности и размери се използват за насочване на лъчите около ускорителя. Те включват 1232 диполни магнита с дължина 15 метра, които огъват лъчите, и 392 квадруполни магнита, всеки с дължина 5–7 метра, които фокусират лъчите. Непосредствено преди сблъсъка се използва друг тип магнит за „притискане“ на частиците по-близо една до друга, за да се увеличат шансовете за сблъсък. Частиците са толкова малки, че задачата да ги накараш да се сблъскат е подобна на изстрелване на две игли на 10 километра една от друга с такава прецизност, че да се срещнат по средата.
Всички контроли за ускорителя, неговите услуги и техническа инфраструктура са разположени под един покрив в ЦЕРН Control Център. От тук лъчите вътре в LHC се сблъскват на четири места около ускорителния пръстен, съответстващи на позициите на четири детектора на частици – ATLAS, CMS, ALICE и LHCb.
Знаете ли че...?
Големият адронен колайдер е по-студен от космоса и в момента е най-голямата машина на земята.
Известният учен Стивън Хокинг говори следното за ЦЕРН: „Божествената частица, открита от CERN, може да унищожи Вселената.
Комплексни устройства за физика на елементарните частици в ЦЕРН и подобни съоръжения са довели до много други приложения, включително PET сканиране, най-разпространеният инструмент, използван при диагностициране на рак.
Повече от 12 500 учени от повече от 110 нации работят в ЦЕРН.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи