1 USD
1.66766 BGN
Петрол
66.66 $/барел
Bitcoin
$108,443.0

Централните банки вече предпочитат злато, евро и юани пред долара

Еврото и китайският юан са най-големите печеливши от отдръпването от щатския долар

Управителите на световните валутни резерви, възлизащи на трилиони долари, все по-често се ориентират към златото, еврото и китайския юан за сметка на щатския долар. Причината е нарастващата геополитическа нестабилност и разпадането на глобалните търговски връзки, които подтикват централните банки към преоценка на финансовите си стратегии.

Според доклад на официалния Форума на парични и финансови институции (OMFIF), една от всеки три централни банки, управляващи общо около 5 трилиона долара, планира да увеличи инвестициите си в злато през следващите една до две години. Това е най-високото ниво на интерес към златото от поне пет години насам.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Проучване сред 75 централни банки, проведено в периода март–май, дава първи сигнал за отраженията от въведените на 2 април мита от президента на САЩ Доналд Тръмп по повод Деня на освобождението. Те предизвикаха сътресения на пазарите и доведоха до спад на долара и американските държавни ценни книжа, традиционно считани за „сигурно убежище“.

 

Златото, в което централните банки вече инвестират с рекорден темп, се очаква да продължи да печели популярност в дългосрочен план. Нетно 40% от централните банки заявяват, че възнамеряват да увеличат златните си резерви през следващото десетилетие.

 

„След години на рекордни покупки на злато от страна на централните банки, мениджърите на резерви сега удвояват вложенията си в благородния метал“, отбелязват от OMFIF.

 

А доларът – най-предпочитаната валута в предишното проучване – тази година се срива до седмо място. Според OMFIF, 70% от анкетираните посочват, че политическата обстановка в САЩ ги възпира да инвестират в американската валута – над два пъти повече в сравнение с предходната година.

При валутите еврото и китайският юан се очертават като най-големите печеливши от отдръпването от щатския долар.

Нетно 16% от централните банки, анкетирани от OMFIF, планират да увеличат резервите си в евро през следващите 12 до 24 месеца. Това прави единната валута най-предпочитаната в тазгодишното проучване – двойно повече спрямо 7% през миналата година. След нея се нарежда юанът.

 

В дългосрочен план обаче юанът се радва на по-големи очаквания: нетно 30% от централните банки възнамеряват да повишат експозицията си към него през следващото десетилетие, като делът на китайската валута в глобалните резерви се очаква да се утрои до 6%.

 

Отделно трима източника, които работят пряко с мениджъри на валутни резерви, заявиха пред Reuters, че виждат потенциал еврото да възвърне дела си в глобалните резерви, загубен след дълговата криза в еврозоната през 2011 г., до края на това десетилетие. Те посочват, че след Деня на освобождението се наблюдава по-позитивно отношение към еврото сред мениджърите на резерви.

Това би означавало възстановяване до около 25% дял от валутните резерви, спрямо около 20% в момента, което е ключов момент в оздравяването на блока след дълговата криза, която заплашваше съществуването на еврото.

Макс Кастели, ръководител на глобалната стратегия и консултации за държавни пазари в UBS Asset Management, заяви, че след Деня на освобождението мениджърите на резерви са правили множество обаждания, за да попитат дали статусът на долара като сигурно убежище е застрашен.

 

„Колкото си спомням, този въпрос никога не е бил задаван преди, дори след голямата финансова криза през 2008 г.“, казва той.

 

Средната прогноза за дела на долара в световните валутни резерви през 2035 г. е 52%, показва проучване на OMFIF. Това означава, че доларът ще остане водещата резервна валута, но със спад спрямо настоящите 58%.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук