БНБ пуска възпоменателна монета, посветена на българската гайда
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Учените стигат да много интересни заключения
Алберт Айнщайн е известен немски физик–теоретик, философ и писател от еврейски произход. Работил през голяма част от живота си в Швейцария и САЩ, той е смятан за един от най-влиятелните и известни учени и интелектуалци за всички времена.
Неговото лице е едно от най-разпознаваемите във всички части на земното кълбо, а често е определян и като бащата на съвременната физика.
Това, което винаги е смайвало света, е гениалността на Айнщайн. Наскоро обаче проведено изследване установи на какво се дължи тя. Това са необичайно добрите връзки между лявото и дясното полукълбо на мозъка му. Проучване на 14 новооткрити снимки на мозъка на Айнщайн, които бяха запазени за изследване след смъртта му, заключава, че мозъкът наистина е бил много необичаен в много отношения. Но изследователите все още не знаят точно как допълнителните гънки и извивки на мозъка са се превърнали в удивителните способности на Айнщайн.
Историята на мозъка на Айнщайн е дълга сага, започнала през 1955 г., когато физикът, носител на Нобелова награда, почина в Принстън, Ню Джърси, на 76-годишна възраст. Неговият син Ханс Алберт и изпълнителят Ото Нейтън дадоха на преглеждащия патолог Томас Харви разрешение да запази мозъка за научно изследване. Харви фотографира мозъка и след това го реже на 240 блока, които биват вградени в подобно на смола вещество.
Той наряза блоковете на до 2000 тънки среза за микроскопско изследване и в следващите години раздаде микроскопични слайдове и снимки на мозъка на най-малко 18 изследователи по целия свят. С изключение на диапозитивите, които Харви запази за себе си, никой не е сигурен къде са екземплярите сега и много от тях вероятно са били изгубени, когато изследователите са се пенсионирали или са починали.
Така или иначе екип от учени установи, че великият физик наистина е имал нещо специално между ушите си. Въпреки че мозъкът, тежащ 1230 грама, е само среден по размер, няколко региона се отличават с допълнителни извивки и гънки, които рядко се наблюдават при други субекти. Например областите от лявата страна на мозъка, които улесняват сензорните входове и двигателния контрол на лицето и езика, са много по-големи от нормалното; и неговият префронтален кортекс - свързан с планирането, фокусираното внимание и постоянството в лицето на предизвикателствата - също е значително разширен.
Алберт Галабурда, невролог от Харвардското медицинско училище в Бостън, казва, че гениалността на Айнщайн, вероятно се дължи на „някаква комбинация от специален мозък и средата, в която е живял“.
До момента не е регистриран друг случай на толкова добре развити мозъчни влакна, като тези в мозъка на Айнщайн.
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството