
Наша съседка започва да събира туристически данък върху круизите
Ето колко ще плащат
„На 7-8-годишна възраст децата вече разбират, че парите не са неограничен ресурс“, казва финансистът Силвия Домузова
Кога всъщност децата започват да разбират стойността на парите? От каква възраст е подходящо да започнем да говорим с децата си за пари? Как да обясним понятието „инвестиция“ на 10-годишно дете? На тези и други важни въпроси отговаря финансистът Силвия Домузова в Бизнес Видео Подкаст.
„Още на 3–4-годишна възраст децата могат да разберат, че парите се ползват за размяна, за да вземем нещо друго. На 5–6-годишна възраст вече могат да преценяват и да очакват кога ще им се каже „имаме“ и „нямаме“ – тоест правят разлика. Вече на 7 и 8-годишна възраст, мога да кажа, ако въвлечем децата в тази тема, те вече спокойно разбират стойността, разбират, че парите не са неограничен ресурс“, заяви Домузова.
Тя даде пример за това как би било добре да говорим с децата за купуването на желаните от тях вещи. Например, ако детето иска колело – вместо веднага да казваме, че няма нужда от тази вещ, можем да му предложим то да събере половината от необходимата сума. Така ще се наложи то да изчисли необходимата му сума за покупка, да си направи бюджет и план как да я събере.
Домузова посъветва и да не крием финансовите си проблеми или предизвикателства от децата си, а да им показваме как се справяме с тях, и наблюдавайки ни, по думите на Домузова, те се учат как да бъдат по-успешни хора.
„Не трябва да ни е срам, когато имаме финансови затруднения, защото така им показваме, че всеки изпада в тях – и големите, и малките, но начинът, по който излизаме от тях, е урокът, който предаваме“, казва Домузова.
Относно това кога децата разбират, че парите не растат по дърветата, Домузова обясни, че това става, когато им го кажем, и подчерта, че около 1. клас децата вече са с достатъчно ясно съзнание, за да разберат, че парите се печелят. Тя допълни, че те трябва да знаят, че всеки печели определен брой пари според професията си, а не се печелят безкрайно.
Домузова коментира и темата за инвестициите, като обясни, че не е нужно това да се представя със сложни думи и термини, защото инвестиция може да е в образование, телефон, приложение за учене на език и т.н.
Силвия Домузова е основател и на образователната инициатива „Level Up Финанси“, която е в партньорство с МОН и чрез която изнася уроци на младежи по темата за финансовата грамотност. Самата тя посочи, че като финансист е забелязала, че младежите до 25 години имат големи пропуски в знанието си за финансите и споделя, че така се е родила инициативата. Тя допълни, че главната цел на „Level Up Финанси“ е да чуят как мислят децата за парите и да им помогнат да се научат да бъдат отговорни и да спестяват за целите си.
Тя сподели, че по време на срещите си с ученици вижда колко различни могат да бъдат децата относно финансите. Допълни и че относно финансовите им цели е чувала всякакви отговори – от „нямам такива“ до „спестявам за уроци, защото искам да кандидатствам в университет, а родителите ми не могат да си го позволят“.
Домузова коментира и как да си направим добър бюджет, като сподели, че тя използва правилото 4-3-2-1 – 40% от средствата ни трябва да отиват за жизненоважните ни нужди, 30% – за обслужване на кредити, 20% – за спестявания и инвестиции, а 10% – за авариен и спешен фонд. Тя подчерта, че е здравословно за кредити да отиват до 30% от бюджета ни и ако по-голяма част от него отива за това, трябва да се замислим, че нещо не е наред.
Тя допълни и че най-голямата грешка, която можем да направим с парите си в „аварийния фонд“, е да имаме повече заделени средства в депозитна сметка или „под дюшека“ за повече от 6 месеца от разходите ни, защото ако държим повече пари заделени и блокирани, те губят стойността си.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ето колко ще плащат
Още поне 10-15 години са нужни, за да достигнем стандарт на живот, близък до средноевропейския
Правителството обяви план за масово разпространение на слънчеви модули