Изследователите казват, че има „мрачна перспектива“ за бъдещето на ледената покривка. Измервайки приблизително размера на Великобритания, замръзналата маса е наречена „Ледникът на Страшния съд“ поради катастрофалния ефект, който колапсът му би имал върху планетата.
Ако ледникът се разтопи, произтичащото от това покачване на морското равнище ще засегне стотици милиони хора, казват учените. Тази седмица обаче има и добри новини. Първоначалните опити, включващи изпомпване на морска вода върху сняг в канадската Арктика, показаха потенциал да направят леда под него по-дебел.
Водата от ледника може да потопи големи площи
Екип от британски и американски учени наблюдават ледника Туейтс от 2018 г. Ледената покривка, която на места е с дебелина над 2000 метра, е един от най-големите и най-бързо променящите се ледници в света. Обемът лед, изтичащ в морето от Туейтс и съседните му ледници, се е удвоил повече от два пъти от 1990-те до 2010-те години.
По-широкият регион, наречен Amundsen Sea Embayment, представлява 8% от текущия темп на глобално покачване на морското равнище от 4,6 милиметра годишно. Ако ледникът Туейтс се срине напълно, морското равнище ще се повиши с 65 см, казват изследователите. Констатациите предполагат, че ледникът Туейтс и голяма част от ледената покривка на Западна Антарктика могат да бъдат загубени до 23-ти век.
Може ли да се избегне катастрофата?
Използвайки усъвършенствани технологии като подводни роботи, нови техники за изследване и нови подходи към ледения поток и моделиране на пукнатини, учените придобиха нови прозрения за тези процеси. Първоначалните опити показват, че морската вода може да се използва за удебеляване на леда в Арктика. Като положителна новина, амбициозен проект, експериментиращ с удебеляване на морския лед в канадската Арктика, показа успех по време на първоначалните тестове.