Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Инфлацията унищожи по-голямата част от растежа на номиналните заплати
Реалните заплати паднаха в повечето европейски страни, след като рекордно високата инфлация унищожи по-голямата част от растежа на номиналните заплати. Кои страни са най-засегнати?
През 2022 г. темповете на инфлация разтърсиха ЕС, достигайки нива, невиждани през предходните четири десетилетия. Между 1997 г. и края на 2021 г. в ЕС най-високата годишна инфлация е едва 4,4 процента, регистрирана през юли 2008 г. През октомври 2022 г. тя достигна 11,5 процента, според проучване на Euronews.
Според доклада за заетостта на AI за 2023 г. и доклада за пазара на труда на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) пандемията е последвана от значително увеличение на цените.
Цените започнаха да се покачват през 2021 г. поради бързото възстановяване от пандемията. След това, през 2022 г., въздействието върху цените на енергията от агресивната война на Русия срещу Украйна тласна инфлацията отново нагоре.
В резултат на това домакинствата се борят да се справят с кризата с разходите за живот. Почти всички страни членки на ЕС са увеличили средните почасови заплати през последната година, но това увеличение е номинално. С други думи, инфлацията не се взема предвид.
От първото тримесечие на 2023 г. реалните почасови заплати са намалели в 22 страни от 24 в Европа през последната година. Това означава, че номиналните увеличения са по-малки от инфлацията, което съответно води до спад на реалните заплати.
Реалните почасови заплати са се увеличили само в Белгия (2,9 процента) и Холандия (0,4 процента) между първите тримесечия на 2022 г. и 2023 г.
Спадът на реалните заплати варира от 0,8% в Люксембург до 15,6% в Унгария през този период. Спадът беше забележим в няколко страни от ЕС, тъй като реалните почасови заплати са намалели с над 5 процента. Унгария е следвана от Латвия (-13,4%), Чехия (-10,4%) и Швеция (-8,4%).
Реалните почасови заплати също намаляват във Франция (1,8 на сто), Великобритания (2,9 на сто) и Германия (3,3 на сто). Номиналните почасови заплати се повишиха във всичките 24 страни в списъка, като темповете варираха от 0,6 процента във Финландия до 13,6 процента в Литва.
Годишният ръст на номиналните почасови заплати е 9,8% в Унгария, 6,1% в Обединеното кралство и 4,2% във Франция.
Очевидно всички тези увеличения на заплатите не бяха достатъчни, освен в Белгия и Холандия, защото инфлацията продължи да бъде по-висока от номиналния растеж на заплатите. Годишният процент на инфлация между първите тримесечия на 2022 г. и 2023 г. варира от 3,2 процента в Швейцария до 25,4 процента в Унгария. През този период в целия ЕС той е 9,4 процента.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб