
"Либхер" започва ново производство в Тракия икономическа зона за нуждите на авиациата
Германската фирма купи построен завод с 200 дка земя
Колко души са станали част от програмата?
Докато политиките по миграцията остават обект на ожесточени дебати, правителството на Великобритания е отпуснало над 53 милиона паунда в рамките на схема за доброволно завръщане на чужденци. Целта да се намали броя на нелегално пребиваващите в страната.
През последните четири години близо 14 хиляди души са се възползвали от т.нар. „подпомогнати връщания“ – програма, чрез която мигрантите могат да получат до 3000 паунда заедно с покриване на самолетните си билети, ако решат да се върнат в родината си. Данни на Министерството на вътрешните работи сочат, че само през 2024 г. над 6700 души са напуснали страната по тази схема – повече от три пъти увеличението спрямо 2022 година, разкрива разследване на The Independent.
Сред най-честите националности на участници в програмата са бразилци, индийци и хондурасци, като само бразилците представляват повече от половината от доброволно върналите се през изминалата година. Причините за участието са разнообразни – от неуспешни молби за убежище, през потвърдени случаи на съвременно робство, до медицински проблеми или бездомност.
Докато благотворителни организации подкрепят идеята за доброволно и хуманно връщане, те настояват за по-персонализирана и независима подкрепа за заминаващите. По думите на изпълнителната директорка Луиз Калви, само финансирането на билет и еднократно плащане не е достатъчно. Без структури, които да осигурят адекватен съвет и помощ в страната на произход, „хората на практика биват изоставени обратно в трудните обстоятелства, от които са избягали“.
Разследване на The Independent показа, че близо 54 милиона паунда са били платени на Prepaid Payment Solutions Ltd – компания, която издава физически и виртуални карти, използвани за разплащане със заминаващите мигранти. Тези карти могат да бъдат активирани само в страната на произход, което цели да предотврати злоупотреби.
Междувременно социалните мрежи, особено сред бразилските общности, все по-често се превръщат в канал за споделяне на информация относно възможностите за доброволно връщане. Според правозащитни организации обаче не всички мигранти осъзнават напълно с какво се съгласяват, като някои дори се чувстват под натиск.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Германската фирма купи построен завод с 200 дка земя
Къде са най-ниските и най-високите такси за преминаване на мост в Европа?
Компанията цели да набере финансов ресурс в размер на 200 млн. лева