В кои европейски държави се яде най-здравословна храна?

Тези диети са давани за пример

 

Всички знаем какво означава здравословното хранене. Пресните плодове и зеленчуци ни дават витамините и минералите, от които се нуждаем, за да подсилим имунната си система срещу болести. Месото и рибата са с високо съдържание на протеини, което помага за растежа на мускулите и може да засили метаболизма. Пълнозърнестите храни са пълни с фибри, заедно с боба и варивата.

И не е тайна, че някои страни през вековете са усъвършенствали баланса повече от други. Разбира се, простата наука за това е, че нашите предци са оцелели от храната, която естествено расте там, където са живели.

Оризът например е открит за първи път в Азия и Африка, където растат местни видове. Диетите на крайбрежните жители са базирани на морски дарове, с високо съдържание на желязо и калий, съобщава Еuronews. Плодове като манго и ананаси – пълни с витамин С и антиоксиданти – растат и се ползват в региони на света с горещ климат.

Едно проучване, плод на Ансел Кийс, базиран в Минесота физиолог, беше първото, което се потопи в дълбочина как мястото, където живеем, може да повлияе на нашето здраве, особено що се отнася до диетата.

Той разгледа диетите на хиляди хора в Европа, САЩ и Япония, за да определи как това, което ядат, се отразява на здравето им.

 

Наред с констатацията, че „серумният холестерол, кръвното налягане, диабетът и тютюнопушенето са универсални рискови фактори за коронарна болест на сърцето“, той извади и един ключов резултат, който оттогава се превърна в нещо като крайъгълен камък в диетичната култура: средиземноморската диета надделява над всички останали, когато става въпрос за здравословно хранене.

Средиземноморска кухня

Средиземноморската кухня оглавява списъци като този от много години. Вкоренени в зеленчуци, пълнозърнести храни, риба и млечни продукти, високопитателните, нискокалорични основни продукти на средиземноморската диета все още се смятат за борба със затлъстяването, както и със заболявания като диабет и сърдечни заболявания.

Снимка: istockphoto.com

Изследванията на Харвардския университет разширяват това, като очертават, „тези, които са следвали този тип диета, са имали 25% по-малък риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания в продължение на 12 години“.

Освен това, „тези, които са имали най-голямо придържане към средиземноморска диета, са показали 24 процента по-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания и 23% по-нисък риск от преждевременна смърт в сравнение с тези, които са имали най-слабо придържане“, добавя той.

Страните, които се възползват от средиземноморската кухня са пред Средиземно море, включително Гърция, Испания и Италия.

 

Северна кухня

Не само, че скандинавските страни обикновено имат по-добро психично здраве от останалия свят, но и диетата им не е толкова лоша.

Ръженият хляб, местните плодове и зеленчуци и прясно уловената мазна риба са ключови играчи в диетите на страни, включително Норвегия, Финландия, Исландия, Швеция и Дания.

Скандинавските страни също имат навика да се хранят сезонно - което върви ръка за ръка с местни продукти.

Френската кухня

Парадоксалната природа на богатата френска храна спрямо относително ниските нива на сърдечно-съдови заболявания в страната исторически е обърквала лекарите и диетолозите - до 1991 г., когато Серж Рено, учен от университета в Бордо, проучва това.

Във Франция всичко се свежда до „la portion parfaite“ или „перфектно сервиране“. Въпреки че французите са известни със сирене, хляб, кроасани и сушени меса, всички храни, традиционно богати на наситени мазнини, широко разпространеното заключение е, че те са склонни да се консумират умерено.

Уил Клоуър, главен изпълнителен директор на Mediterranean Wellness LLC, също представи изследване за това как французите поддържат ниски нива на затлъстяване и сърдечни заболявания. Една точка, която Клоуър повдига, се фокусира върху качеството на консумираната храна; 80 процента от приема на мазнини във Франция идва от цели млечни и растителни източници - значително по-здравословен вариант от културата на дълбоко пържени храни, с която някои страни са запознати.

Авторката Мирей Гилиано подкрепя това в книгата си „Френските жени не дебелеят“. Тя прави крачка напред, като предполага, че различията са културни и обичайни.

Вкусът на храната, изборът на качество пред количеството, придържането към три хранения на ден без лека закуска, с акцент върху разнообразието са важни практики във френската диета.

Държави със здравословни храни

Португалия

Въпреки че най-известният продукт за износ, pastel de nata (тарта с яйчен крем), не е известен със своите ползи за здравето, португалската кухня всъщност се състои от прости, местни ястия, ориентирани към морски дарове. Помислете за варени на пара яхнии с миди с гарнитура от пухкав бял ориз или бакалхау, националното ястие от треска, което се предлага в стотици вкусни вариации.

Снимка: iStock
Ирландия

Благодарение на все по-популярното Палео движение, подражаването на връщането към основните хранителни навици на нашите предци вече се счита за здравословно. Храната в Ирландия е останала вярна на традиционните си корени. Продуктите от местните ферми се превръщат в сезонни, нерафинирани и питателни ястия, като затопляща яхния или кремообразно картофено пюре с крехко месо и зеле (чудесен източник на витамини от група В, витамин Е, желязо, калций, фолат и магнезий).

Швеция

Когато мислите за шведска кухня, кюфтета (за предпочитане с купчини от кадифено картофено пюре) изникват веднага в съзнанието ви. Подобно на много шведски ястия, рядко ще видите това национално ястие, сервирано без гарнитура от боровинки. Тези тръпчиви червени плодове съдържат кверцетин и проантоцианидин, за които се смята, че имат противовъзпалителни свойства.

Холандия

В какофония от сирене гауда, колбаси Грьонинген, твърд ръжен хляб и супа от грах, Холандия превъзхожда всички останали в списъка на нациите с най-здравословно хранене на планетата. Не само, че хората тук се радват на чиста вода навсякъде, но страната също така може да се похвали с доста отличен процент на диабет от само 6,3 процента и някои от най-достъпните хранителни продукти в цяла Европа. Така че, следващия път, когато помислите два пъти дали да погълнете панекоекен или балкенбридж, не се притеснявайте, защото има вероятност вътре да има много хранителни вещества.

Тагове

@

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст