1 USD
1.84844 BGN
Петрол
71.49 $/барел
Bitcoin
$99,419.8

В три европейски държави работодателите плащат градския транспорт на служителите си

 

Похарчените пари се възстановяват всеки месец

 

Бихте ли оставили колата си, за да пътувате всеки ден с градски транспорт, ако ви плащаха? Има много начини, по който можем да помогнем на природата да забави скоростта, с която се развиват климатичните промени. Например ползите от устойчивите форми на транспорт са изключително големи. Някои европейски държави карат работодателите да поемат сметките на служителите за обществен транспорт.

Как се възстановява сумата?

Транспортът остава трън в очите на екологичните амбиции на Европа. Секторът съставлява една четвърт от емисиите на ЕС, но е един от малкото сектори, които отбелязват увеличение на емисиите през последните години. В опит да повишат привлекателността към устойчивия транспорт и да облекчат финансовото натоварване на гражданите, някои европейски правителства карат работодателите да изплащат на работниците си разходите за обществен транспорт.

За да ви възстановят сумата за един месец трябва да предадете бележката на вашата компания. Те са длъжни да ви възстановят или цялата или част от сумата.

Кои са страните?

По-голямата част от разходите за обществен транспорт са покрити в Белгия и Франция, съобщава Euronews. Белгия се славят не само с пържените си картофи и бирата, но също така и с много щедрата схема за възстановяване на разходите за обществен транспорт. Има задължителен минимум от 75 процента, който се покрива от работодателя. В град като Брюксел, където месечната карта струва 50 евро, това означава, че ще трябва да отделите само 12,50 евро на месец, за да имате достъп до метро, ​​трамваи и автобуси.

Точно от другата страна на границата, съседната на Белгия Франция, също има национално правило за възстановяване на разходи. Въпреки че не е толкова добро, колкото при белгийците. Френските служители имат право на минимум 50 процента от разходите си за обществен транспорт.

Къде в Европа градският транспорт е безплатен?

В Австрия общественият транспорт вече е безплатен за всички служители, работещи за град Виена. Хората, които не са общински служители трябва да заплатят съответната такса за билет или карта, но все пак имат право на възстановяване на разходите. Това става под формата на данъчно облекчение до 463 евро, независимо от вида на използвания транспорт.

Разбира се, има някои места, които отиват една стъпка над всичко това. Люксембург разполага с безплатен обществен транспорт без ограничения от 2020 г. Големи градове като Монпелие във Франция и Талин в Естония също са включени. Има и много държави, в които няма законово задължение за покриване на транспортните разходи, но много компании, особено по-големите в големите градове, все още го правят. Такъв е случаят в страни като: Италия, Полша, Германия и Холандия.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст