
6 луксозни часовника, които не са Rolex
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Проектът е за 3 енергоблока, които ще са базирани на най-модерния ядрен реактор от поколение III+
Американските компании "Уестингхаус Електрик" и "Бектъл" и "Полски атомни електроцентрали" (Polskie Elektrownie Jądrowe) подписаха договор за проектиране на първата полска атомна електроцентрала на площадката в Любиатово-Копалино, Померания, съобщиха от "Уестингхаус", цитирани от БТА.
На церемонията във Варшава присъстваха полският премиер Матеуш Моравецки, Анна Лукашевска-Тжециаковска, пълномощен представител на правителството по стратегическата енергийна инфраструктура на Полша, и посланикът на САЩ в Полша Марк Бжежински.
Договорът предвижда разработване на подробен проект за три енергоблока, които ще се изградят на определената площадка и които ще са базирани на най-модерния ядрен реактор от поколение III+ с технологията на "Уестингхаус" AP1000, разработване на подробен проект за конвенционалната част на енергоблоковете, както и осигуряване на съдействие за полската компания при изготвянето на необходимата лицензионна документация, програми за обучение и процедури за експлоатация и поддръжка. Срокът на договора е 18 месеца, като изпълнението на дейностите по него започват веднага.
Очаква се първият полски ядрен реактор AP1000 да влезе в крайна, търговска експлоатация през 2033 г., съобщават от "Уестингхаус". Те отбелязват, че AP1000 е единственият действащ реактор от поколение III+ с напълно пасивни системи за безопасност, модулен дизайн на конструкцията и най-малката площ за MWe на пазара. Посочват още, че в САЩ, на площадката „Вогтъл“ в Джорджия, един блок AP1000 е вече въведен в крайна, търговска експлоатация, а вторият блок наскоро е завършил първоначалното си зареждане с ядрено гориво, като търговската му експлоатация се очаква по-късно тази година или в началото на 2024 г.
Четири реактора с технологията AP1000 в момента поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, там се изграждат още шест реактора със същата технология. По-рано тази година България избра технологията AP1000 за своята програма за нови ядрени реактори, а технологията се разглежда за множество други обекти в Централна и Източна Европа, Обединеното кралство и Северна Америка, посочват от "Уестингхаус".
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Как вулканите могат да станат източник на устойчиво строителство
Вече са създадени такива сайтове, насочени към потребители на криптовалути