
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Проектът бе спрян от сирийския президент Башар Асад през 2009 г.
Замразеният проект за газопровод между Турция и Катар, който бе спрян от сирийския президент Башар Асад през 2009 г., може да бъде възобновен. Това стана ясно от изявление на турския министър на енергетиката и природните ресурси Алпраслан Байрактар пред турските медии.
Газопроводът, който може да свърже европейските страни и Турция с Катар през Саудитска Арабия, Йордания и Сирия, ще бъде още един удар по амбициите на "Газпром" да се завърне на европейския пазар, откъдето бе изтласкана след началото на войната в Украйна, пише "Сега".
"Реализацията на проекта ще е възможна, ако Сирия постигне своята териториална цялост и стабилност. Ако това трасе е безопасно, защо не. Надяваме се да е така. Това може да бъде огромна възможност“, каза министърът, цитиран от "Хюриет".
Катар предложи през 2009 г. газопровод от Персийския залив до Турция, който щеше да струва 10 милиарда долара. 1500-километровият газопровод трябваше да транспортира газ от огромното находище Южен Парс/Северен купол на Катар до Европа през Саудитска Арабия, Йордания, Сирия и турски разпределителни терминали.Според Oil & Gas Journal към 1 януари 2011 г. запасите на природен газ на Катар в Арабския залив се оценяват на приблизително 25,4 трилиона куб. м., което представлява 14% от известните световни запаси.
Асад обаче отказа да подпише предложеното споразумение с Катар през 2009 г. Според AFP това е станало под натиск от Русия, която не желае да има конкуренция на европейския пазар и е един от основните съюзници на сирийския президент по онова време.
Сирия също обяви своята „Стратегия на четирите морета“, която трябваше да превърне страната в транзитен център за газови потоци между Персийския залив, Черно море, Кавказ и Средиземно море. Тя предвиждаше използването на 6300 километра газопроводи и нефтопроводи, пресичащи Сирия, и използване на арабския газопровод (AGP), чието изграждане започна през 2003 г. и имаше за цел да свърже Египет с Турция и по-нататък - с Европа. Сирийският конфликт, който започна през 2011 г., обаче попречи на завършването на планираните разширения.
Влошаването на отношенията между ЕС и Русия допълнително подчертаха значението на диверсификацията на енергийните източници. По данни на Съвета на ЕС делът на руския тръбопроводен газ във вноса на ЕС се е сринал от над 40% през 2021 г. до приблизително 8% през 2023 г. Междувременно катарският газ представлява само 5% от вноса, въпреки изключително богатите запаси на страната. Катар доставя втечнен, което увеличава разходите за втечняване, транспортиране и регазификация. Освен това веригите за доставка на втечнен газ са уязвими на геополитически смущения и колебания в глобалното търсене, което ги прави по-малко рентабилни в сравнение с директните тръбопроводи, обяснява "Хюриет".
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините